ΑΕ Αλεξάνδρειας – Μακροχώρι 2-0 (Φώτο) Κύριο

ΑΕ Αλεξάνδρειας – Μακροχώρι 2-0 (Φώτο)

Το χρέος της έκανε η ΑΕ Αλεξάνδρειας στο σημερινό παιχνίδι, διατηρώντας έτσι την πρωτοκαθεδρία της μετά από 26 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη (με αρκετές ελλείψεις σήμερα) επικράτησε με 2-0 του Μακροχωρίου, σε ένα παιχνίδι ανοιχτό, χωρίς σκοπιμότητες και με πολλές ευκαιρίες. Οι «πράσινοι» έχουν ρεπό την επόμενη αγωνιστική και αν ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων επικρατήσει στο εντός έδρας παιχνίδι του με τον Κεραυνό Επισκοπής, θα υποχωρήσουν στη δεύτερη θέση και εκ των πραγμάτων ο τίτλος δεν θα είναι στο δικό τους χέρι.

Από την άλλη πλευρά, οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Γιώργου Απόσογλου έδειξαν για μια ακόμη φορά πως το μέλλον τους ανήκει. Παίκτες όπως οι Δημήτρης και Γιώργος Παπακωνσταντίνου, Νικόπουλος, Μουρατίδης αλλά και όλοι της συγκεκριμένη «φουρνιάς», φανέρωσαν το σπουδαίο ταλέντο τους και θα είναι ευχής έργον για το Μακροχώρι, αυτοί οι ποδοσφαιριστές να αποτελέσουν το «αύριο» του συλλόγου.

Το σημερινό παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο ο εξαιρετικός ρυθμός αλλά και τα δύο γκολ των γηπεδούχων…έφτιαξαν τους λιγοστούς φιλάθλους στις κερκίδες. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Δημήτρης Καφές, ο οποίος «ζύγισε» το πόδι του έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσιμπρή. Το 2-0 ήρθε 11 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 34′ όταν ο Λαμπριανίδης έκανε το βολέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση της αντίπαλης άμυνας.

Στο διάστημα αυτό, το Μακροχώρι απείλησε στο 37′ όταν ο Δημήτρης Παπακωνσταντίνου (MVP της προηγούμενης αγωνιστικής) μπήκε στη μεγάλη περιοχή από δεξιά, πέρασε δύο αντιπάλους, το σουτ όμως που επιχείρησε απέκρουσε ο Καρακούτσης ενώ ο Πίκος που πήρε το ριμπάουντ, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο χρόνος κύλησε προς όφελος των γηπεδούχων. Ευκαιρίες βεβαίως χάθηκαν, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, ενώ ακυρώθηκαν και δύο τέρματα των «πρασίνων», αμφότερα με τον Γιοβανόπουλο τόσο στο 47′ (επιθετικό φάουλ) όσο και στο 73′ (off side).

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παρασίου, με βοηθούς τους κ.κ. Χρυσάνη και Χαραλαμπίδη.

Συνθέσεις

ΑΕ Αλεξάνδρειας : Καρακούτσης, Σκούρα (67′ Νικολόπουλος), Ιορδανόπουλος, Πιπιλιάρης, Πέικος, Πέτκος, Αβραμόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Λαμπριανίδης, Καφές, Γιοβανόπουλος

Μακροχώρι : Τσιμπρής, Ηλιάδης, Πέγιος, Νικόπουλος, Πίκος, Τσαουσίδης (67′ Τσακελίδης), Μουρατίδης, Παπακωνσταντίνου Γ. (43′ Βύζας), Παπακωνσταντίνου Δ., Σταματίου (78′ Μούτσα), Γκιουλέκας