ΑΕ Σχοινά – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 2-5 (Φώτο - βίντεο) Κύριο

ΑΕ Σχοινά – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 2-5 (Φώτο - βίντεο)

Την πρόκριση στη φάση των «16» εξασφάλισε σήμερα ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, που επικράτησε με το εμφατικό 5-2 της ΑΕ Σχοινά.

Η ομάδα του Φερέιρα Κινγκ είχε εξαιρετική εμφάνιση σε όλο το 90λεπτο και με τη δέουσα σοβαρότητα κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει πρωταγωνιστικές βλέψεις στο νέο πρωτάθλημα της Α2 Ερασιτεχνικής, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο που έσπευσε στο Δημοτικό Γήπεδο Σχοινά να δει από κοντά το νοκ άουτ παιχνίδι, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν έχοντας ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή, χωρίς όμως να φτάνει εύκολα τα καρέ του Βρεττού.

Στο 26′ όμως ο «δικέφαλος» άνοιξε το σκορ, όταν ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πέρασε από το πρώτο δοκάρι και ο Κώστας Κίτσας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βρεττού.

Η απάντηση από πλευράς ΑΕ Σχοινά ήρθε άμεσα και συγκεκριμένα στο 30ο λεπτό, με «δράστη» τον Παναγιώτη Καραμήτσο ωστόσο η…χαρά των «κυανολεύκων» κράτησε μόνο 7 λεπτά όταν έγινε το γέμισμα από αριστερά και ο Κώστας Κίτσας στην καρδιά της άμυνας σκόραρε και πάλι με κεφαλιά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αργυρόπουλος κινήθηκε ωραία στον άξονα, βρήκε με πάσα τον αμαρκάριστο στα αριστερά Πατατούκα, ο οποίος με ένα άπιαστο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Βρεττού.

Το 1-3 ήταν το σκορ ημιχρόνου αλλά και αυτό που έδινε σιγουριά στην ομάδα του ΠΑΟΚ, ο οποίος μάλιστα εδραίωσε τη νίκη – πρόκριση με άλλα δύο τέρματα, αυτή τη φορά του Αργυρόπουλου (73′-74′). Στο πρώτο τέρμα ο νεοαποκτηθέντας Παύλος Φωτιάδης βρήκε με παράλληλη πάσα τον συμπαίκτη του που δεν είχε πρόβλημα εξ επαφής και στο δεύτερο, ο πρώην παίκτης της Ποντιακής Νεολαίας Αράχου σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο νεοαποκτηθέντας από τη Νίκη Αγκαθιάς, Γιάννης Γατόπουλος στο 80ο λεπτό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κ.κ. Παρασίου και Παπαδάκη

Συνθέσεις

ΑΕ Σχοινά : Βρεττός, Γιάνκου, Παπακωνσταντίνου (80′ Μαραγκός Γ.), Τσιλιόπουλος, Θεοδωρίδης, Κιστογλίδης, Κασλαμάς (85′ Παπαδόπουλος), Μαραγκός Κ. (66′ Μπενίσκος), Πατρίκας Ρ. (58′ Γατόπουλος), Τσιώμος, Καραμήτσος.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Χατζημιχαήλ, Θεοδώρου, Βασιλείου (31′ λ.τ. Καρατάσιος), Μπουκλάς Α. (46′ Χασάν), Κίτσας Λ., Κίτσας Κ., Φωτιάδης (80′ Ζωγράφος), Κίτσας Ν., Πατατούκας, Κίτσας Θ. (88′ Κούκλας Α.), Αργυρόπουλος