ΑΕ Χαρίεσσας – ΑΕ Αλεξάνδρειας 0-1

29 Ιαν 2017

Η πρώτη ήταν στις 11/10/2014, όταν ο έμπειρος φορ είχε δώσει τη νίκη 3-2 στο 90+3′ στην τότε ομάδα του, ΦΑΣ Νάουσα ενώ στον δεύτερο γύρο εκείνης της σεζόν (10/2/2015), ο ίδιος παίκτης είχε δώσει τη νίκη στους «κυανόλευκους», αυτή τη φορά στο 90+1′!

Σήμερα απλά χρειάστηκε ένα ακόμη λεπτό παραπάνω σε σχέση με το αντίστοιχο παιχνίδι πριν δύο χρόνια και συγκεκριμένα στο 90+4′, στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα. Ο Λαμπριανίδης (ο οποίος ζήτησε να μπει αλλαγή στο 72′ και ενώ ήταν τραυματίας) κινήθηκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Καφές με κεφαλιά ακριβείας, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τις…καρδιές των φιλάθλων των φιλοξενούμενων και πάλι στις θέσεις τους!

Κρίνοντας πάντως τη γενικότερη εικόνα της αναμέτρησης αλλά και από τις φάσεις που δημιουργήθηκαν στις δύο εστίες, θα πούμε πως η ΑΕ Αλεξάνδρειας παρουσίασε μέτριο πρόσωπο, για το οποίο ευθύνεται βεβαίως και η ΑΕΧ, που είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία (πιστώνεται σε μεγάλο βαθμό και στον Χρήστο Μποζίνη, που διάβασε το παιχνίδι των «πρασίνων»), με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο κυρίως, οι φάσεις να είναι ελάχιστες και χωρίς να δημιουργήσουν την αίσθηση πως είναι κλασικές.

Στο διάστημα αυτό, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μόνο μια απειλητική προσπάθεια με εκφραστή τον Γραμματικό, το σουτ όμως που επιχείρησε ήταν αρκετά πλάγια και δεν δυσκόλεψε τον Καρακούτση.

Η κατοχή της μπάλας ίσως ήταν και στο 70-30 υπέρ των φιλοξενούμενων, ωστόσο όπως φάνηκε συνολικά, αυτό δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη ανέβασε στροφές μετά το 65′, όταν και άρχισε να πιέζει περισσότερο, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Καφέ στο 76ο λεπτό αλλά και την εξ επαφής κεφαλιά του Ξαγοράρη που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τουμαράς εκτέλεσε άψογα (ως συνήθως..) το φάουλ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά αλλά ο Καρακούτσης αποσόβησε το γκολ, για να έρθει η φάση του γκολ στο 90+4′, όπως την περιγράψαμε στην αρχή του ρεπορτάζ.

Περιττό να αναφέρουμε ότι οι πανηγυρισμοί από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν έντονοι στο τέλος, ωστόσο με τέτοιες εμφανίσεις όπως σήμερα, ίσως το πληρώσουν σε επόμενα παιχνίδια…

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Γιάντση

Συνθέσεις

ΑΕ Χαρίεσσας : Ηλιάδης, Δελητζάκης (62′ Τηλκερίδης), Σταμάτης, Ιωαννίδης Ζ., Παμπουχίδης (80′ Δάτσης), Ιωαννίδης Θ., Φωτιάδης, Τουμαράς, Στογιάννης, Λύτης, Γραμματικός (89′ Μουζάκι)

ΑΕ Αλεξάνδρειας : Καρακούτσης, Γρηγοριάδης (57′ Πέτκος), Κούκλας (72′ Κούκλας), Σαρηγιαννίδης, Πέικος, Ξαγοράρης, Λίτσι, Αβραμόπουλος, Μαγγανάρης, Πιπιλιάρης, Καφές