Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Αφεντικό στο ντέρμπι κορυφής ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας απέναντι στον ΓΑΣ Ροδοχωρίου (φώτο-βίντεο) Κύριο

Μεγάλος νικητής ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας με σκορ 1-0 με την ομάδα του ΓΑΣ Ροδοχωρίου στο ντέρμπι κορυφής για την 13η αγωνιστική της Α ΕΠΣ Ημαθίας στο δημοτικό γήπεδο της πόλης το μεσημέρι του Σαββάτου 30 Νοεμβρίου 2019.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη όρεξη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γ. Κίτσα. Ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά και στο 13’ ήρθε το γκολ με τον Πέτκο με ωραίο σουτ, αφού μόλις είχε μπει στο γήπεδο μετά από αναγκαστική αλλαγή. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με δυνατές μονομαχίες κυρίως στο κέντρο του γηπέδου και το Ροδοχώρι να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας με μόνη καλή ευκαιρία του Γ. Κίτσα στο 26’ να χάνει τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Οι ασπρόμαυροι προχώρησαν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή.

Στην επανάληψη το Ροδοχώρι δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 46’ με τον Μισιρλίδη. Η απάντησε ήρθε λίγα λεπτά αργότερα από τους γηπεδούχους με τον Ζωγράφο να στέλνει την μπάλα έξω μετά από τετ α τετ με τον τερματοφύλακα στην ευκαιρία του αγώνα. Μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ με εκτέλεση φάουλ του Γ. Κίτσα με τον Ιωακειμίδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 62’ παραλίγο ο Κούκλας Β. να αυξήσει το σκορ με έξυπνο τακουνάκι από κοντινή απόσταση. Μια καλής στιγμή για τους φιλοξενουμένους ήρθε στο 64 με εκτέλεση φάουλ που έβγαλε δύσκολα το τέρμα του ΠΑΟΚ σε κόρνερ. Ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου άρχισε να πιέζει πιο ψηλά και βρίσκει εύκολα δρόμους προς την εστία έτσι και στο 84΄ πέτυχε γκολ με κεφαλιά, το οποίο ακυρώθηκε, γιατί ο παίκτης που έβαλε το γκολ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για τον ΓΑΣ στο 87’ με εντυπωσιακή επέμβαση του Κατραμά.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: Κατραμάς, Λαδάς, Μπουκλάς Γ., Μπουκλάς Α., Κούκλας Αρ., Χαρισούδης, Κίτσας Ν. Κούκλας Β., Πετράι, Κίτσας Γ, Ζωγράφος (αλλαγές: Πέτκος, Βεζυργιαννόπουλος)

ΓΑΣ Ροδοχωρίου: Ιωακειμίδης. Παπαδόπουλος Μ., Σάκαλης, Τσαγγέρας, Σεραεϊς, Ρίσσου, Κοτζαχρήστος, Μισιρλίδης, Νίκου, Ουεαινγατόν, Μπρέγκου.