Φίλιππος Αλεξάνδρειας – ΦΑΣ Νάουσα 2-1 (Φώτο - βίντεο) Κύριο

Φίλιππος Αλεξάνδρειας – ΦΑΣ Νάουσα 2-1 (Φώτο - βίντεο)

Πολύ ωραίο παιχνίδι σήμερα στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ημαθίας.

Ο Φίλιππος επικράτησε με ανατροπή στο σκορ και απέκτησε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού, που θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Νάουσας, την Τετάρτη 6/12. Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» θέλουν δύο γκολ διαφορά για να προκριθούν, καθώς το εκτός έδρας γκολ δεν μετρά διπλό όπως συμβαίνει σε αντίστοιχες διοργανώσεις.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους αλλά κάτω από καλές καιρικές συνθήκες, οι δύο εκπρόσωποι του νομού στη Γ Εθνική προσέφεραν θέαμα και αρκετές ήταν οι ευκαιρίες εκατέρωθεν, εκτός των τριών τερμάτων.

Η ομάδα του Δημήτρη Χριστοφορίδη, με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της όπως έπραξε και ο ομόλογος του Νίκος Αναστασόπουλος, ευτύχησε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο 45λεπτο και πήραν τη νίκη στο τέλος που τους δίνει και το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν τα ηνία στο πρώτο μέρος, πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ Αλεξάνδρειας και σε γενικές γραμμές, έφεραν στα μέτρα τους το ματς. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν ανεπιτυχώς να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ είδαν τον ΦΑΣ να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 38′, σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο.

Ο Τούφας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Ζούρκος πήδηξε ανάμεσα από δύο αμυντικούς στο πρώτο δοκάρι, ο Πιπιλιάρης απομάκρυνε, η μπάλα πήρε τροχιά προς το ύψος του πέναλτι, ο Δίντσης έκανε την κεφαλιά και ο Νίκου που βρέθηκε πλάτη με την εστία, έκανε το εντυπωσιακό γυριστό και έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Κούζα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Φίλιππος ανέβασε στροφές και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να αλλάξει τη μοίρα του.

Στο 62′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Πιπιλιάρη, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο νεαρός Τριανταφυλλόπουλος. Ο πρώην παίκτης της Κ17 της Κέρκυρας σημάδεψε την αριστερή γωνία του Νομικού αλλά ο πρώην γκολκίπερ της Καβάλας απέκρουσε σε κόρνερ.

Η πίεση των «πρασίνων» συνεχίστηκε και καρποφόρησε τελικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αρχικά με τον Πιπιλιάρη και στις καθυστερήσεις με τον Τριανταφυλλόπουλο, ο οποίος και…εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι.

Στο 87′ ο Κούμπουλα εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Πιπιλιάρης βγήκε στην πλάτη της άμυνας στο δεύτερο δοκάρι και ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Νομικού.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον ΦΑΣ, στις καθυστερήσεις του αγώνα οι παίκτες του Φίλιππου μετέφεραν ωραία τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση, ο Κούμπουλα βρήκε τον Τριανταφυλλόπουλο που βγήκε από τα αριστερά και ο τελευταίος είδε τον Νομικό να έχει πάρει μέτρα από την εστία του και πλάσαρε από πάνω για το τελικό 2-1.

Επόμενο παιχνίδι για τον Φίλιππο την προσεχή Κυριακή με αντίπαλο τον Μακεδονικό στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας ενώ ο ΦΑΣ Νάουσα θα μεταβεί στον Λαγκαδά για να αντιμετωπίσει την τοπική ΑΠΕΛ.

alexandriamou_AENAOUSA2222003

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Βρέσκας, με βοηθούς τους κ.κ. Καραγκιζόπουλο και Παπαδάκη