ΗΤΤΑ ΤΟΥ ''ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ'' ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ Κύριο

ΗΤΤΑ ΤΟΥ ''ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ'' ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ

Δεν τα κατάφερε ο ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ στην Έδεσσα όπου και ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με σκορ 75 – 64 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ. Η ομάδα της πόλης μας δεν ήταν

ιδιαίτερα καλή στο πρώτο ημίχρονο αλλά μετά την ανάπαυλα κατάφερε να ανακάμψει και να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Και στις τρεις περιπτώσεις όμως οι διαιτητές άσκησαν επίδραση εκνευρίζοντας και φορτώνοντας τους παίχτες του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ με άδικα φάουλ που έστελναν την αντίπαλη ομάδα συνεχώς στις βολές.
Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια δεν μπήκε καλά στο ματς και έτσι μοιραία άρχισε το κυνήγι του σκορ από την αρχή. Η ομάδα της πόλης μας παρατάχθηκε με τους Μιχάλη Σιτσάνη, Βασίλη Πουρλιοτόπουλο, Αλέξανδρο Ζησιό, Παντελή Παντοφλίδη και Παναγιώτη Καρκάρα στην αρχική πεντάδα της. το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 25 – 8 υπέρ του ΓΑΣ Έδεσσας. Η ομάδα της Έδεσσας, ευτύχησε να ευστοχήσει σε αρκετά τυχερά σουτ τριών πόντων που έφεραν αυτή τη διαφορά των 13 πόντων στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοσή της και με αρκετά καλή άμυνα και διάθεση από όλα τα παιδιά. Η συνεχής τροφοδοσία του Παναγιώτη Καρκάρα και η μαχητικότητά του στα επιθετικά ριμπάουντ ήταν αυτή που έδωσε κάποια ώθηση στον ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ.

Παράλληλα, οι καλές επιστροφές σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές στην επίθεση έφεραν μία ανάκαμψη. Η επαναλαμβανόμενη ευστοχία όμως στα τρίποντα από πλευράς της ομάδας της Έδεσσας κράτησαν τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα. Έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 43 – 28, σκορ το οποίο ίσως να ήταν διαφορετικό αν μία τεχνική ποινή δεν είχε δοθεί στον πάγκο του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ για διαμαρτυρία. Διαμαρτυρία που προήλθε από τα συνεχή σφυρίγματα των δύο διαιτητών σε βάρος της ομάδας και παράλληλα την ανοχή στο σκληρό παιχνίδι του ΓΑΣ Έδεσσας.

Δυστυχώς το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε με καλούς οιωνούς και αυτό όχι λόγω της κακής απόδοσης των παιδιών αλλά εξαιτίας του τραυματισμού του Αλέξανδρου Ζησιού στο γόνατο σε μία φάση διεκδίκησης της μπάλας δίπλα στη γραμμή του άουτ. Ο Ζησιός μετά από υπερπροσπάθεια έπεσε κάπως άτσαλα στο παρκέ χτυπώντας το γόνατό του. Ο ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ άλλαξε την άμυνά του, από man to man σε ζώνη κάτι που φάνηκε να αποσυντονίζει τους αντιπάλους τους οι οποίοι ήταν άστοχοι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Με ορισμένα καλάθια στον αιφνιδιασμό και ένα τρίποντο του Πουρλιοτόπουλου, η ομάδα της πόλης μας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Σε εκείνο όμως το σημείο άρχισαν και πάλι τα πολλά σφυρίγματα σε βάρος των παικτών και η διαφορά ανέβηκε σταδιακά με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 63 – 46.

Κάποιος θα φανταζόταν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Όμως οι παίκτες του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ συνέχισαν την επίμονη προσπάθεια, δείχνοντας αφενός την τη μαχητικότητά τους και το αίσθημα του νικητή που έχουν και από την άλλη τα έντονα σημάδια ανάκαμψης που η ομάδα δείχνει τον τελευταίο καιρό υπό την καθοδήγηση των αρχαιότερων παικτών. Τελικά όμως, παρά τη μείωση της διαφοράς, δεν επήλθε η ανατροπή και ο ΓΑΣ Έδεσσας νίκησε με σκορ 75 – 64.

Το Συμβούλιο του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ και οι παίκτες στέλνουν τις θερμότερες και πιο εγκάρδιες ευχές τους στον Αλέξανδρο Ζησιό που στάθηκε τόσο άτυχος πάνω στην προσπάθειά του. Όλοι ελπίζουν σε ταχεία ανάρρωση και επάνοδο στο γήπεδο. Δυστυχώς είναι η δεύτερη φορά που ο νεαρός παίχτης από τη Βέροια τραυματίζεται, ας ελπίσουμε όμως όχι σοβαρά αυτή τη φορά

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: Πουρλιοτόπουλος 8 (2), Παπαγερίδης 4, Ζησιός 2, Γιοβανόπουλος 14 (1), Παντοφλίδης 12, Σιτσάνης 7, Καρκάρας 13, Πρόϊος, Καραγιάννης 4, Μουλγκέτσι.