Κύπελλο Ημαθίας: Εύκολη νίκη για την Αγκαθιά απέναντι στο Παλιοχώρι 2-0 (φώτο-βίντεο) Κύριο

Ανώτερη η Νίκη Αγκαθιάς απέναντι στον Άρη Παλαιοχωρίου για την «φάση» των 16 του Κυπέλλου Ημαθίας νικώντας εύκολα με 2-0 το μεσημέρι της 19η Δεκέμβρη παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκε η γηπεδούχος ομάδα αλλά αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα αφού έδειξε την ποιότητα που έχει μια αήττητη ομάδα της Γ Εθνικής. Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη είχε την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή απέναντι σε ένα ασύνδετο Παλιοχώρι. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για την Αγκαθια στο 10’ με σουτ εκτός εστίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με διπλή ευκαιρία έπειτα από λάθος της Νίκη στο 25’ ο επιθετικός του Άρη έβγαινε τετ-α-τετ αλλά ο τερματοφύλακας Παντελής Γιδαρόπουλος διάβασε άριστα τη φάση και βγήκε ταχύτατα και απέκρουσε την μπάλα όπου έφτασε πάλι σε πόδια αντιπάλων όπου με διαγώνιο συρτό σουτ έβγαλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν η πιο μεγάλη ευκαιρία για το πρώτο ημίχρονο ενώ 2 σουτ της Νίκης μπλοκαρίστηκαν από τους αντίπαλους αμυντικούς που στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ανέβηκε ψηλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε η υψηλή ποιότητα των παικτών του Κωστογλίδη που υπερείχαν κλείνοντας το Παλιοχώρι στο μισό του γηπέδου όπου ήρθε και το πρώτο γκολ της Νίκης μετά από σέντρα του Γιατζιτζόγλου ο αρχηγός της Αγκαθιάς Γιώργος Ρογγότης με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Χάθηκαν κάποια ευκαιρίες από τα πλάγια αφού η Νίκη ανέβασε στροφές πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από σουτ του Ευγ. Κίτσα να βρίσκει αντίπαλο παίκτη και να βάζει την μπάλα στο τέρμα σημειώνοντας αυτογκόλ. Ενώ οι «ασπρόμαυροι» έχασαν και πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρογγότης, προκρίνονται εύκολα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ημαθίας.

Νίκη Αγκαθιάς: Γιδαρόπουλος, Γιώτας (76' Γιαζιτζόγλου), Σακαλής, Γιαννόπουλος, Ρογγότης, Πέτκος, Γαβριηλίδης (46' Αβραμόπουλος), Στυλίδης, Τριανταφυλλίδης, Ηλιάδης (46' Κίτσας Ε.), Σιδηρόπουλος (65' Χατζόπουλος).

Άρης Παλαιοζωρίου: Ματράκας, Αρβανίτης (83' Νατσικόπουλος), Παντόπουλος, Βασιλείου, Γιουλέκας, Νικολόπουλος (87' Πιστικίδης), Χατζόπουλος, Ρογιάννης, Μιχαηλίδης, Μπακιρτζής, Βεζυργιαννόπουλος (67' Μητσιώτης).