Μεγαλοπρεπής η Νίκη Αγκαθιάς με τον Ερμή Αμυνταίου-Συνεχίζει αήττητη στη Γ Εθνική (φώτο-βίντεο) Κύριο

Τη δεύτερη νίκη εντός έδρας πέτυχε η Νίκη Αγκαθιάς με σκορ 1-0 απέναντι στον Ερμή Αμύνταιου μετά το σερί ισοπαλιών, την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου για τον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής σε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και δύο αποβολές για τους γηπεδούχος, συνεχίζοντας το σερί του αήττητου.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν πολλές ουσιαστικές φάσεις με τους φιλοξενούμενους να χάνουν περισσότερες ευκαιρίες από τη Νίκη που έδειχνε ασύνδετη.Η πρώτη ουσιαστική φάση ήρθε προς το τέλος του ημιχρόνου στο 30’ με τον Χαϊτίδη να σουτάρει και τον Τόλιο να πιάνει την μπάλα, ενώ λίγα αργότερα σε φάση διαρκείας σε χτύπημα κόρνερ με τον Ηλιάδη απέκρουσαν οι αμυντικοί της Αγκαθιάς και σε δεύτερη φάση ο ίδιος πάλι έχασε ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με την πρώτη τους ευκαιρία προς την εστία με φηοκρεμαστό σουτ του Αβραμόπουλου από τη δεξία πλευρά που πλερασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη ανέβασε στροφές πίεζοντας φηλά και στο 50' μετά από εκπληκτική ασίστ του Γκελοάνι από δεξία ο Αβραμόπουλος με πλασέ έστειλε τη  μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοτας το 1-0 υπέρ των ασπόμαυρων. Στην επόμενη σημαντική φάση του αγώνα στο 54' μετά από έκτελεση φάουλ ο Γκελοσάνι έκανε λάθος γύρισμα και σούταρε εκτός σε φάση τετ-α-τετ. Η απάντηση του Ερμή ήρθε στο 67'  με δυνατό σουτ που περάσε ελάχιστα εκατοστά από το τέρμα του Τόλιου. Ο Ηλιόπουλος στο 75' μπλόκαρε εύκολα σούτ του Τριανταφυλλίδη και μια ακόμη σημαντική ευκαιρία για τη Νίκη σημειώθηκε στο 78' με εκτέλεση φαούλ του Γιαννόπουλου που ξύρισε το αντ΄παλο τέρμα.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση ανεβαίνοντας πιο ψηλά αλλά δεν έχασαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία και στο 85 ο διαιτήτης κ. Τζάμος απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κοτζατίσογλου και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Λιόλιο, αφήνοντας την Αγκαθιά με 9 παίκτες,

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Γιατζιτζόγλου, Λιόλιος, Ρπγγότης, Αβραμόπουλος, Γιαννόπουλος, Γκελοσάνι (95΄ Σιδηρόπουλος), Χατζόπουλος, Κίτσας Ευγ (74΄ Κοτζτίσογλου), Τριανταφυλλίδης, Τζερεμές (34΄ Πέτκος).

Ερμής Αμυνταίου: Ηλιόπουλος, Γιορεντζίδης, Δονές, Σιδηρόπουλος, Πιρίντζιος, Αμαραντίδης, Τσορλίνης, Βλαδίκας, Χαϊτίδης, Ηλιάδης (67΄ Αθανασιάδης), Θεοδουλίδης (85΄ Χαμαλίδης).