Νίκη πρόκριση για το ΕΠΑΛ επί του 2ου Λυκείου Αλεξάνδρειας ...γράφει ο Στέφανος Πουρτσίδης Κύριο

Το πρωί της Τετάρτης 14 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Αλεξάνδρειας αγώνας ποδοσφαίρου μεταξύ του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας και

του Δευτέρου λυκείου της πόλης μας. Με πρωταγωνιστές τον Βασίλη Τριανταφυλλόπουλο και τον Γιάννη Πιπιλιάρη το ΕΠΑΛ πέρασε το εμπόδιου του λυκείου και περνάει στην επόμενη φάση των αγώνων.

Στην εξέδρα παρεβρέθηκαν μαθητές και απο τα δύο σχολεία ενώ στον αγωνιστικό χώρο η μπάλα πηγαινε πάνω κάτω με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη και από τις δύο ομάδες.Το δεύτερο λύκειο άνοιξε το σκορ στο 5' λεπτό με σκόρερ τον Αναδολού,ομως στη συνέχειαη ομαδα του ΕΠΑΛ κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα με τον Γιάννη Πιπιλιάρη στο 30' και να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πιπιλιάρης έπαιξε το ''ενα δυο'' απο τον άξονα με τον Βασίλη Τριανταφυλλοπουλο και ο πρώτος ''τσίμπησε τη μπάλα πριν τον αμυντικό και κέρδισε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο ίδιος.Στο 60' ο Βασίλης Τριανταφυλλόπουλος εκτέλεσε φάουλ απο τα 25 μέτρα στέλντοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας κάνοντας το 3-1.

Στο 70 ο Παναγιώτης Καραμπάσης με σουτ μέσα απο την μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Παρά το βαρύ σκορ η ομάδα του δευτέρου κοίταξε ''στα μάτια'' στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού τον αντίπαλο παίζοντας με πάθος κυνηγώντας τη κάθε φάση.

Οι δύο ομάδες απέδειξαν οτι υπάρχει άφθονο ταλέντο στην Αλεξάνδρεια και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίχτες και στους γυμναστές των σχολείων.