Ολυμπιακοί Αγώνες: Xάλκινος Ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας Κύριο

Ολυμπιακοί Αγώνες: Xάλκινος Ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας

Ο «Άρχοντας των Κρίκων», Λευτέρης Πετρούνιας, αγωνίστηκε στον μεγάλο τελικό στους κρίκους της ενόργανης γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με τους καλύτερους οιωνούς και με μεγάλο στόχο ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο, ανέβηκε, τελικά στο βάθρο, αλλά πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εκπληκτικός στο πρόγραμμά του, αλλά ένα μικρό επιπλέον βηματάκι στην έξοδο τού στέρησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας αγωνίστηκε έβδομος στον τελικό, γνωρίζοντας ήδη πως έπρεπε να ξεπεράσει τη βαθμολογία του Κινέζου Γιανγκ Λιου (15,500), αλλά και του άλλου Κινέζου Χάο Γιου (15,300).

Τελικά, συγκέντρωσε 15,200 βαθμούς και έτσι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά ο Έλληνας αθλητής μετά το χρυσό που είχε κατακτήσει στους Ολυμπιακούς του 2016 στο Ρίο.