ΔΤ: O Δήμος Ηρωικής Πόλης Νάουσας διοργανώνει τις εκδηλώσεις «Νάουσα-Αποκριά 2019» το διάστημα από 28 Φεβρουαρίου έως 11 Μαρτίου. Οι αποκριάτικες εκδηλώσεις στη Νάουσα, έχουν ως επίκεντρο το δρώμενο της «Μπούλας», διαφοροποιούνται από άλλες πόλεις που διοργανώνουν καρναβαλικές εκδηλώσεις, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στη μοναδικότητα αυτού του εθίμου που λαμβάνει χώρα μόνο κατά τη διάρκεια της αποκριάς στη Νάουσα προβάλλοντας έτσι την παράδοση, τον πολιτισμό και την κουλτούρα των ανθρώπων που το υποστηρίζουν, το διαφυλάττουν και το διαιωνίζουν μέσα από την πιστή τήρηση του εθιμικού.

Παράλληλα, το έθιμο της Καθαράς Δευτέρας «ΚΟΥΛΟΥΜΑ» αποτελεί κορυφαίο πολιτιστικό, τουριστικό και κοινωνικό γεγονός για το Δήμο Νάουσας. Επίσης οι επαγγελματίες του τόπου καθώς και οι πολιτιστικοί σύλλογοι που συμμετέχουν στις εκδηλώσεις, συμβάλλουν στην τουριστική ανάδειξη, αλλά και στην προστασία της λαϊκής παράδοσης αναδεικνύοντας την κοινωνική διάσταση της ζωής των κατοίκων, των ηθών και των εθίμων τους.

Οι φετινές εκδηλώσεις ξεκινούν με την μεγάλη συναυλία του ΤΟΝΙS SFINOS και της πολυμελούς ορχήστρας του (ΤΟΝΙS SFINOS & THE PLAYMATES) την Τσικνοπέμπτη 28/2 στην έναρξη της φετινής Αποκριάς. Το αναλυτικό πρόγραμμα των φετινών εκδηλώσεων έχει ως εξής:

TΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Διασταύρωση Νάουσας-Κοπανού, ώρα 12:00: «Τσίκνισμα στη Διασταύρωση», μεγάλο «τσίκνισμα» με ψητά, κρασί και παραδοσιακή μουσική
  • Πλατεία Καρατάσου, ώρα 19:00: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ εκδηλώσεων «Νάουσα-Αποκριά 2019». Bράβευση του καλύτερου σχεδίου του διαγωνισμού «γίνε νονός της Αποκριάς», μουσική συναυλία με τον «ΤΟΝΙS SFINOS» και τη μπάντα του «ΤΟΝΙS SFINOS & THE PLAYMATES». Σε περίπτωση κακοκαιρίας η συναυλία θα γίνει στο Δημοτικό Θέατρο Νάουσας.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 14:00: Μεσημεριανό τσίκνισμα με φαγητό, άφθονο ποτό, τον ζουρνά του Βαγγέλη Ψαθά και την ορχήστρα του
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 14:00: Τσίκνισμα με σούβλες και ρεμπέτικα
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:30: Live με τον Γιώργο Κάμα
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 21:00: Αποκριάτικο πάρτι
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 21:00: Vintage Τσικνοπέμπτη με dj
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 21:00: Αποκριάτικος χορός με το σωματείο Συνταξιούχων Νάουσας
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 21:30: Βραδιά με τους «RomRoyale» (balkanband)
  • Café «GILLAN’S BAR», ώρα 22:00: Τσικνοπέμπτη σε ρυθμούς latin
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι με DJ
  • Café «NEON», ώρα 22:00: DJ party

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Café «GILLANSBAR», ώρα 22:00: Liveβραδιά «O Τρύφων ροκάρει»
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: «CITSERELLA PARTY» με DJ
  • Café «NEON», ώρα 22:00: Βραδιάμε Live Balkan music «Βουκολική Διαταραχή»

ΣΑΒΒΑΤΟ 02 ΜΑΡΤΙΟΥ

  • Δημοτικό Θέατρο Νάουσας, ώρα 20:30: Μουσικοχορευτική παράσταση «Χέρι-χέρι η παράδοση της Ελλάδας». Συμμετέχουν οι λαογραφικοί σύλλογοι της Νάουσας. (Διοργάνωση: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων, με τη συνεργασία του Δήμου Η.Π. Νάουσας)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 21:00: Παραδοσιακή βραδιά με ζουρνά και χάλκινα
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ»,ώρα 21:30: Βραδιά κρητικής μουσικής με το συγκρότημα του τον Κωστή Σαριδάκη
  • Ταβέρνα«ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ», ώρα 22:00: Βραδιά μεζωντανή μουσική
  • Café «NEON», ώρα 22:00: DJ party

ΚΥΡΙΑΚΗ 03 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΕΘΙΜΟ «ΜΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ»

  • Παραδοσιακό κτήριο Ομίλου «Γενίτσαροι και Μπούλες», πρώην σησαμοτριβείο «Μάκη», περιοχή «Μπατάνια», ώρα 09:00: Το Ντύσιμο της Μπούλας και το μάζεμα του μπουλουκιού
  • Δημαρχείο, ώρα 11:00: Το προσκύνημα-Τα μπουλούκια παίρνουν διαδοχικά την άδεια από τον Δήμαρχο και ακολουθεί η καθορισμένη διαδρομή τους στην πόλη
  • Πλατεία Αλωνίων, ώρα 17:00: Το βγάλσιμο του πρόσωπου, χορός με τη συμμετοχή όλου του κόσμου. Ακολουθούμε τα μπουλούκια στο πιο συγκινητικό μέρος του εθίμου από τα Αλώνια στον στραβό πλάτανο όπου τα παιδιά και οι συνοδοί των μπουλουκιών τραγουδούν τις παραδοσιακές πατινάδες
  • Οδός Ζαφειράκη, ώρα 12:00: «Κερνάμε Νάουσα», ένα μεγάλο τραπέζι με τοπικά κεράσματα, κρασί και τσίπουρο Ναούσης και τη συμμετοχή του Ομίλου Περιβάλλοντος και Πολιτισμού «Η Αράπιτσα» (Διοργάνωση: Σύλλογος «Φίλοι του Καρναβαλιού»)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Μεσημεριανό γλέντι
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 14:00: Μεσημεριανό γλέντι με παραδοσιακές μπάντες
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:30: Live με έντεχνη, λαϊκή, ρεμπέτικη μουσική
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Café «LOFΤ», ώρα 15:00: All day party με DJ
  • Café «NEON», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 18:00: Γλέντι με ζωντανή μουσική
  • Café «GILLANSBAR», ώρα 22:00: Liveμε τον Γιώργο Τασιώνα
  • Café «SOCIALCAFÉ FREE», ώρα 22:00: Liveμε το ροκ μουσικό σχήμα «Falseta»

ΔΕΥΤΕΡΑ 04 ΜΑΡΤΙΟΥ

  • Πλατεία Καρατάσου», ώρα 17:00: Παιδικό μασκέ πάρτι για όλα τα παιδιά (Διοργάνωση: Δήμος Η.Π. Νάουσας).

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 18:00: Απογευματινό γλέντι του συλλόγου Κυριών «Μέριμνα Παιδιού»
  • Ταβέρνα «ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ», ώρα 20.00: «Οινομαγειρεματοπατινάδα με τα Οινομαγειρέματα» και τους Φίλους Καρναβαλιού Νάουσας

ΤΡΙΤΗ 05 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Λαϊκή Αγορά, ώρα 19:00: Η καθιερωμένη πατινάδα από παρέα της Έλσας
  • Café «CITYESPRESSOBAR», ώρα 21:00: Kαραόκε πάρτι «Ντύσου το τραγούδι σου» με τους Φίλους Καρναβαλιού Νάουσας
  • Ταβέρνα«ΣΟΥΡΑ ΣΟΥΠΑ & ΚΑΦΕ», ώρα 21:30:«Σούρα σούπα και πενιές» με λαϊκή, έντεχνη και ρεμπέτικη μουσική

ΤΕΤΑΡΤΗ 06 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Χώρος Τέχνης «Ναϊάς», ώρα 17:00: «Πριμιντί» με τον Όμιλο Περιβάλλοντος & Πολιτισμού «Αράπιτσα» και τους Φίλους Καρναβαλιού
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 21:00: «Διεθνής Παραδοσιακή Κουλτούρα» Ήθη και έθιμα από 6 χώρες (Ελλάδα, ΗΠΑ, Βέλγιο, Ισραήλ, Ολλανδία, Γαλλία) ενώνονται σε μια βραδιά με χορό και παιχνίδια
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 21:00: Αποκριάτικο πάρτι
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: Liveβραδιά με τους Γιώργο Τασιώνα και Ιφιγένεια Μακρή
  • Café «NEON», ώρα 22:00: Liveβραδιά με τους «MamaGroove»

ΠΕΜΠΤΗ 07 ΜΑΡΤΙΟΥ

  • Πολυχώρος Πολιτισμού «Χρ. Λαναράς» (Εικαστικά Εργαστήρια), ώρα 08:30: «Κατασκευάζοντας έναν πρόσωπο», εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές Δημοτικών Σχολείων (Διοργάνωση: Δήμος Η.Π. Νάουσας)
  • Κέντρο Πόλης, ώρα 21:00: Μεγάλο μασκέ πάρτι σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος της πόλης και ανοιχτό σε όλο τον κόσμο.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Κυλικείο «Watermania» Δημοτικού Κολυμβητηρίου, ώρα 18:00: Μασκέ πάρτι της Κολυμβητικής Ακαδημίας Νάουσας στο κυλικείο του κολυμβητηρίου
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 21:00: Μασκέ πάρτι «Survivor»
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 21:30: Μασκέ πάρτι «comic fantasy»
  • Café «GILLAN’S BAR», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι με DJ
  • Café «NEON», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι
  • Café «SOCIAL CAFÉ FREE», ώρα 22:00: Μασκέπάρτι

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Οδός Δημ. Βλάχου, ώρα 19:00: Συνάντηση γεύσεων από την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας
  • Πολυχώρος «Χρ. Λαναράς», ώρα 20:00: Πατινάδα στους δρόμους της πόλης για τους χορευτές, τα μέλη και τους φίλους της Αράπιτσας με αφετηρία την έδρα του συλλόγου
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 21:00: Αποκριάτικος χορός του αθλητικού συλλόγου «Αχιλλέας» με την ορχήστρα του Βαγγέλη Ψαθά
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 21:00: Αποκριάτικος χορός του Λυκείου Ελληνίδων
  • Café «NEON», ώρα 22:00: «Fabulous-the show band» liveβραδιάμεpop, dance, disco

ΣΑΒΒΑΤΟ 09 ΜΑΡΤΙΟΥ

«ΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ». Ολοήμερο ξέφρενο γλέντι σε όλη την πόλη, προσφορά των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και ανοιχτό σε όλο τον κόσμο.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Café «CITY ESPRESSO BAR», ώρα12:00: «save the date», ολοήμεροπάρτι
  • Café «ALLOU», ώρα 12:00:Παραδοσιακό γλέντι με τον ζουρνά του Βαγγέλη Ψαθά
  • Καφέ «ΤΟUCAN», ώρα 12:00: Παραδοσιακόγλέντι με τη μπάντα της Γουμένισσας
  • Café «GILLANSBAR», ώρα 13:00: Ολοήμερο γλέντι με ψήσιμο και discomusic
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Παραδοσιακό γλέντι με τον Δημήτρη ψαθά και συνέχεια με dj πάρτι
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 13:00: «Nonstoptsipouro» γλέντι μεdj
  • Café «LOFΤ», ώρα 14:00: Ολοήμερο partyμε χάλκινα
  • Café «NEON», ώρα 14:00: Ολοήμερο djparty
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 14:00: Αποκριάτικο γλέντι με ζωντανή μουσική
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 22:00:Αποκριάτικος χορός του «Πυρσού» με την ορχήστρα του Βαγγέλη Ψαθά
  • Ταβέρνα «ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ», ώρα 22:00: Βραδιά με ζωντανήμουσική
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 22:00: Χοροί από Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρος, Νησιά, με την ορχήστρα του Νίκου Ψαθά

ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΕΘΙΜΟ «ΜΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ»

  • Παραδοσιακό κτήριο Ομίλου «Γενίτσαροι και Μπούλες», πρώην σησαμοτριβείο «Μάκη», περιοχή «Μπατάνια», ώρα 09:00: Το Ντύσιμο της Μπούλας και το μάζεμα του μπουλουκιού
  • Δημαρχείο, ώρα 11:00: Το προσκύνημα. Τα μπουλούκια παίρνουν διαδοχικά την άδεια από τον Δήμαρχο και ακολουθεί η καθορισμένη διαδρομή τους στην πόλη
  • Πλατεία Αλωνίων, ώρα 17:00: Ακολουθούμε τα μπουλούκια στο πιο συγκινητικό μέρος του εθίμου από τα Αλώνια στον στραβό πλάτανο όπου τα παιδιά και οι συνοδοί των μπουλουκιών τραγουδούν τις παραδοσιακές πατινάδες
  • Πλατεία Διοικητηρίου («Καμμένα»), ώρα 21:00: «Ο τελευταίος χορός της ημέρας», η κορύφωση του εθίμου όπου τα μπουλούκια χορεύουν τον τελευταίο χορό πριν αποχωρήσουν. Προσφέρονται κουλούρια με την αυθεντική συνταγή από το 1927 και άλλα εδέσματα από το «ΤΖΕΠΟΣ DAILY BAKERY»

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΡΑΤΑΣΟΥ, ΩΡΑ 13:00: «ΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΕΝΑ ΔΡΩΜΕΝΟ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ» ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΝΑΟΥΣΑΣ

Συμμετέχουν: Φιλαρμονική Εταιρεία Νάουσας, λαογραφικοί σύλλογοι της Νάουσας και καρναβαλικές ομάδες. Μετά το τέλος της εκδήλωσης θα ακολουθήσει μεγάλο αποκριάτικο γλέντι στην Πλατεία Καρατάσου με μουσική από DJ για όλο τον κόσμο.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Χώρος Τέχνης «Ναϊάς», ώρα 10:00: «Ανοιχτές πόρτες» για τους επισκέπτες στην ιματιοθήκη του Ομίλου, (α΄όροφος «Ναϊάς» - κτίριο Βέτλανς) να γνωρίσουν την ιστορία του και να δουν τις παραδοσιακές φορεσιές του τόπου, με παραδοσιακά εδέσματα κρασί και τσίπουρο.
  • Οδός Βασ. Φιλίππου ώρα 11:00: Πατινάδα στους δρόμους της πόλης, παραδοσιακοί χοροί και γλέντι από τον Σύλλογο «Ο Πυρσός»
  • Οδός Μεγάλου Αλεξάνδρου, ώρα 13:00: «Το γαϊτανάκι», παραδοσιακοί χοροί και γλέντι με εδέσματα και κρασί από το Λύκειο των Ελληνίδων Νάουσας
  • 7ο Δημοτικό Σχολείο, ώρα 13:00: Παραδοσιακό γλέντι με τον Αλέξη Παρχαρίδη από την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Ολοήμερο πάρτι με τους «Rom Royale» (balkan band) και συνέχεια με dj πάρτι
  • Οδός Σωφρονίου, ώρα 14:00: Παραδοσιακό γλέντι με εδέσματα και κρασί από τον Σύλλογο Βλάχων Νάουσας
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:00: Ολοήμερο πάρτι
  • Café «LOFΤ», ώρα 14:00: «Τhe master of disaster» μεχάλκινα & DJ
  • Café «NEON», ώρα 14:00: Ολοήμερο dj party
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 22:00: Παραδοσιακό ναουσαίικο γλέντι με ζουρνάδες και χάλκινα με την ορχήστρα του Βαγγέλη Ψαθά
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 22:00: Αποκριάτικη βραδιά με τον Νίκο Ψαθά

ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ

Το έθιμο «ΜΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ» στην πόλη χωρίς τον πρόσωπο

ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΘΑΡΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ «ΚΟΥΛΟΥΜΑ»

  • Πλατεία Καρατάσου, ώρα 11:00: Γιορτή της Φασολάδας με σαρακοστιανά εδέσματα και κρασί και τη συμμετοχή μπουλουκιού του «Ομίλου Γενίτσαροι και Μπούλες». (Διοργάνωση: Σύλλογος «Φίλοι του Καρναβαλιού»)
  • Δημοτική Ενότητα Ανθεμίων, περιοχή «Ρουντίνα» Επισκοπής, ώρα 10:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα
  • Δημοτική Ενότητα Ειρηνούπολης, περιοχή «Ροδίνα» Αγγελοχωρίου, ώρα 10:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα
  • Τοπική Κοινότητα Στενημάχου, ώρα 11:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα. Διοργάνωση: Πολιτιστικός Σύλλογος Στενημάχου
  • Τοπική Κοινότητα Χαρίεσσας, ώρα 11:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.
  • 5ο Δημοτικό Σχολείο, ώρα 12:00: Κούλουμα από την Δημοτική Κοινότητα Νάουσας και την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας
  • Κτήριο «Μούγγρη», περιοχή «Πουλιάνα», ώρα 12:00: Παραδοσιακό γλέντι από την Πολιτιστική Εταιρεία Νάουσας και Περιοχής «Αριστοτέλης»

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 12:00: Κούλουμα με λαγάνα και θαλασσινά
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Σαρακοστιανά εδέσματα προσφορά του καφέ «ΣΕΙΡΙΟΣ»
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 14:00: Παραδοσιακό γλέντι με σαρακοστιανούς μεζέδες και χάλκινα από τους αδελφούς Ράλλη
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:00: Παραδοσιακό γλέντι «…το πάμε παραδοσιακά»
  • Café «LOFΤ», ώρα 15:00: Πάρτι με DJ και τη συμμετοχή μπουλουκιού του «Ομίλου Γενίτσαροι και Μπούλες»
  • Café «NEON», ώρα 15:00: Ολοήμερο dj party και τη συμμετοafisa apokria 2019 lowχή μπουλουκιού του «Ομίλου Γενίτσαροι και Μπούλες»
  • Café «SOCIALCAFÉ FREE», ώρα 16:00: Γλέντι με ελληνική μουσική με το σχήμα του Γκαντίδη
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 18:00: Γλέντι με ζωντανή μουσική

ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

  • Αίθουσα Περιοδικών Εκθέσεων «Πολυχώρου Πολιτισμού «Χρ. Λαναράς» (ΕΡΙΑ): «Μουσικοί Καμβάδες», Έκθεση ζωγραφικής του Κώστα Καλδάρα (Διάρκεια: 02 – 10 Μαρτίου)
  • Οδός Βενιζέλου 7: Έκθεση «προσώπων» και αποκριάτικης μάσκας από τον Σύλλογο Ατόμων με Αναπηρία «ΥΦΑΔΙ» (Διάρκεια: 28 Φεβρουαρίου – 11 Μαρτίου)
  • Χώρος Τέχνης «Ναϊάς»: Έκθεση εικαστικών δημιουργιών και κατασκευών από τον Σύλλογο «Λάνασσα» (Διάρκεια: 08 - 10 Μαρτίου)
  • Ταβέρνα «ΣΟΥΡΑ-ΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΚΑΦΕ»: Απεικόνιση σε ξύλο του εθίμου «Μπούλες της Νάουσας» (Διάρκεια: 17 Φεβρουαρίου – 11 Μαρτίου)

*Επίσης το διάστημα από 28 Φεβρουαρίου έως 11 Μαρτίου διοργανώνονται σε όλη την πόλη δεκάδες εκδηλώσεις από καφέ, μπαρ, ταβέρνες, συλλόγους, φορείς κλπ.

 

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων : 

 Την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στην Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής στο Λουτρό Ημαθίας και θα τελέσει Κουρά Μοναχής.

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής και Αγίου Πολυκάρπου Πρασινάδας.

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου στις 7:00 μ.μ. θα ομιλήσει στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ναούσης με θέμα: «Η βοήθεια της Εκκλησίας στα προβλήματα του γάμου και της συζυγίας».

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου στις 9:00 μ.μ. θα τελέσει Ιερά Αγρυπνία στην Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Σκήτη Βεροίας, επί τη εορτή της  Α' και  Β'  ευρέσεως της Τιμίας Κεφαλής του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

Από την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου θα συμμετάσχει στην Προσκυνηματική Εκδρομή στους Αγίους Τόπους που διοργανώνει η Ιερά Μητρόπολη μας και θα τελέσει Ιερά Αγρυπνία στον Πανάγιο Τάφο.

Στην καταγραφή των θέσεων για το Β’ κύκλο του ειδικού προγράμματος απασχόλησης για 3.000 άνεργους πτυχιούχους ανώτατων εκπαιδευτικών και τεχνολογικών ιδρυμάτων,

ηλικίας 22-29 ετών,που θα υλοποιηθεί από τον ΟΑΕΔ, βρίσκεται, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της aftodioikisi.gr που δημοσιεύει και την πρώτη ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΘΕΣΕΩΝ, το υπουργείο Εργασίας.

Πρόκειται για πρόγραμμα προσλήψεων 3.000 πτυχιούχων ανέργων σε Υπουργεία και εποπτευόμενους δημόσιους φορείς. Πρόκειται για το Β’ κύκλο, του προγράμματος, αφού ο πρώτος κύκλος ολοκληρώθηκε με την πρόσληψη 5.500 πτυχιούχων σε υπουργεία και δημόσιους οργανισμούς.

Ωστόσο σύμφωνα με έγκυρες πηγές, ο αριθμός των ωφελούμενων ενδέχεται να αυξηθεί και πέρα των 3.000 ωφελουμένων, αφού αυτή την περίοδο οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου, βρίσκονται στο στάδιο αλλαγών, διορθώσεων και συμπλήρωσης των κατανομών προκειμένου να καταλήξουν στον τελικό αριθμό των θέσεων.

Το πρόγραμμα αναμένεται να βγει στον «αέρα» από τον ΟΑΕΔ τον Μάρτιο. Μέχρι στιγμής έχουν «κλειδώσει» 2.580 θέσεις σε υπουργεία και άλλους φορείς του δημοσίου, ενώ με την τελική κατανομή ο αριθμός των θέσεων αναμένεται να φτάσεις τις 3.000 ή ακόμα και να τις ξεπεράσει.

Οι ακαθάριστες μηνιαίες αμοιβές των ωφελουμένων αναμένεται να οριστούν: α) για την κατηγορία πανεπιστημιακής εκπαίδευσης έως τα 1.040 ευρώ, β) για την κατηγορία τεχνολογικής εκπαίδευσης έως τα 990 ευρώ.

Για τους ωφελουµένους οι οποίοι διαθέτουν µεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο σπουδών, οι ανωτέρω αµοιβές προσαυξάνονται µηνιαίως κατά πενήντα (50) Ευρώ ή εκατό (100) Ευρώ αντίστοιχα και διαµορφώνονται ως εξής:

α) για τους κατόχους µεταπτυχιακού τίτλου σπουδών:

i) για την κατηγορία ΠΕ, έως 1.090 Ευρώ και
ii) για την κατηγορία ΤΕ, έως 1.040 Ευρώ

β) για τους κατόχους διδακτορικού τίτλου σπουδών:

i) για την κατηγορία ΠΕ, έως 1.140 Ευρώ και
ii) για την κατηγορία ΤΕ, έως 1.090 Ευρώ

Οι ωφελούµενοι που διαθέτουν και τους δύο προαναφερθέντες τίτλους σπουδών λαµβάνουν, ως µηνιαίο ποσό, το ποσό που αντιστοιχεί στην ανώτερη κατηγορία (100 Ευρώ).

Πηγή: www.aftodioikisi.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΛΙΚΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΟΥ 2019

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019

21:00 Χορός Πολιτιστικού Συλλόγου Νέων Νεοκάστρου στο κτήμα «Πολιτεία».

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

18:00 «Τα βάσανα τσ' Τσάβως!» Μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση από τον Λαογραφικό Όμιλο Μελίκης και Περιχώρων (Επανάληψη παράστασης στις 20:00).

ΣΑΒΒΑΤΟ 02 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

21:00 Χορός Πολιτιστικού Συλλόγου Θρακιωτών Μελίκης "Το Κωστί" στο κτήμα «Πολιτεία».

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

15:00 Παιδικό πάρτι μασκέ με κλόουν στο LOST SLEEPLESS CLUB από τον Λαογραφικό Όμιλο Μελίκης και Περιχώρων.

19:00 «Σεργιάνι στην παράδοση»: Μουσική εκδήλωση από την Χορωδία του Χορευτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης (Χ.Ο.Θ.)

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Αναβίωση Θρακικού εθίμου «Καλόγερος».

ΤΡΙΤΗ 5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

19:00 «Τα βάσανα τσ' Τσάβως!» Επανάληψη μουσικοχορευτικής θεατρικής παράστασης από τον Λαογραφικό Όμιλο Μελίκης και Περιχώρων.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

19:00 «Η ζωή είναι...Γυναίκα» : Μουσική Εκδήλωση από τις Χορωδίες της Μελίκης (Παιδική κι ενηλίκων).

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

20:00 Μεσοχώρι: Πάρτι καρναβαλιστών στην κεντρική πλατεία της Μελίκης
(Διοργάνωση: «Φίλιππος» Μελίκης).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Πρωί: Επίσκεψη ομάδας καρναβαλιστών του Λαογραφικού Ομίλου Μελίκης και Περιχώρων στα σχολεία της Μελίκης.

11:00 Μαθητικό αποκριάτικο πάρτι στην κεντρική πλατεία της Μελίκης.

20:30 Χορός ηλικιωμένων και μερακλήδων του Λαογραφικού Ομίλου Μελίκης και Περιχώρων στην οικ. ταβέρνα «Αρχοντικό».

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

21:00 Ετήσιος Χορός Λαογραφικού Ομίλου Μελίκης και Περιχώρων στην οικ. ταβέρνα «Αρχοντικό».

ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

18:30 Παραδοσιακό κάψιμο των κέδρων και γλέντι στην κεντρική πλατεία του Νεοκάστρου, από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νέων Νεοκάστρου.

20:30 «Καρναβαλιστές και όργανα στους δρόμους!» Νυχτερινή εξόρμηση ομάδων καρναβαλιστών στους δρόμους και τα καταστήματα της Μελίκης.

ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

11:00 Αναβίωση “χωριάτικου” γάμου και παρουσίαση χορών από διάφορα παραδοσιακά συγκροτήματα.

14:00 Παρέλαση αρμάτων, ομάδων καρναβαλιστών και παραδοσιακών συγκροτημάτων.

ΛΗΞΗ «ΜΕΛΙΚΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΟΥ 2019»

Το Alexandria.gr είναι χορηγός του Μελικιώτικου Καρναβαλιού 2019.

 

tps://www.eps-imathias.gr/article.asp?code=1928
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 09.02.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(18η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ 15.30 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ - ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΠΛΑΤΕΟΣ
Διαιτησία: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΛΑΖΑΡΟΥ -ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ

ΚΛΕΙΔΙΟΥ 15.30 ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ - ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ
Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΤΡΑΝΤΟΣ

ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ 15.30 ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ - ΑΕ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ
Διαιτησία: ΜΕΛΤΖΑΝΙΔΗΣ -ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗΣ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΧΩΡΙΟΥ 15.30 ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ
Διαιτησία: ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΓΙΑΝΤΣΗΣ -ΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ

ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ 15.30 Μ.ΑΛΕΞ.ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ - ΠΑΟΚ ΑΛΕΞ/ΕΙΑΣ
ΜΑΡΙΝΑΣ 15.30 ΑΟ ΜΑΡΙΝΑΣ - ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΠΑΡΑΣΙΟΥ -ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΜΠΕΚΑΣ

ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 15.30 ΕΝΩΣΗ ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ
Διαιτησία: ΓΑΒΡΑΣ -ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ

ΚΟΠΑΝΟΥ 15.30 ΓΑΣ ΚΟΠΑΝΟΣ - Μ.ΑΛΕΞ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Διαιτησία: ΜΑΛΟΥΤΑΣ -ΚΑΡΑΓΚΙΖΟΠΟΥΛΟΣ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ




ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 10.02.2019


Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(12η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ 15.30 ΠΑΟ ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ - ΔΟΞΑ ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙΟΥ
Διαιτησία: ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΓΑΒΡΑΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΛΟΥΤΡΟΥ 15.30 Ολυμπιακος Λουτρου - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
Διαιτησία: ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ -ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΧΟΙΝΑ 15.30 ΑΕ ΣΧΟΙΝΑ - ΑΕΚ Καμποχωρίου
Διαιτησία: ΧΡΥΣΑΝΗΣ -ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ -ΑΣΒΕΣΤΑΡΑΣ

ΣΤΑΥΡΟΥ 15.30 ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΥΡΟΥ - ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΝΗΣΕΛΙΟΥ
Διαιτησία: ΛΑΖΑΡΟΥ -ΠΙΤΟΣ -ΤΡΑΝΤΟΣ

ΔΙΑΒΑΤΟΥ 15.30 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΔΙΑΒΑΤΟΥ - ΠΑΟ ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΑ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ -ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΠΑΡΑΣΙΟΥ




Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(14η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ 15.30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΣ Γιαννακοχωριου
Διαιτησία: ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΜΠΕΚΑΣ-ΖΟΥΡΝΑΤΖΙΔΗΣ

ΡΑΧΙΑΣ 15.30 ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΕΝΗΜΑΧΟΥ
Διαιτησία: ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ

ΠΑΤΡΙΔΑΣ 15.30 ΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ
Διαιτησία: ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ-ΠΟΖΙΑΔΗΣ

ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ 15.30 ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΑΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΕΑΣ
Διαιτησία: ΤΡΕΒΛΑΣ -ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΠΕΤΡΟΥ

ΛΕΥΚΑΔΙΩΝ 15.30 ΛΕΥΚΑΔΙΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΡΑΧΗΣ
Διαιτησία: ΠΑΥΛΙΔΗΣ -ΒΑΛΚΑΝΟΣ -ΓΚΟΓΚΟΣ



Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(7η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΠΛΑΤΑΝΟΥ 10.30 ΑΘΛ.ΑΚΑΔ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ
Διαιτησία: ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ -ΒΑΛΚΑΝΟΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ 10.30 ΑΕ ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ - ΑΟ ΣΥΚΙΑΣ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΓΚΙΖΟΠΟΥΛΟΣ -ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΤΡΑΝΤΟΣ

ΞΕΧΑΣΜΕΝΗΣ 10.30 ΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗΣ - ΔΟΞΑ ΚΥΨΕΛΗΣ
Διαιτησία: ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ -ΑΣΒΕΣΤΑΡΑΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ



Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(9η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΜΕΣΗΣ 10.30 ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ - Φιλιππος Π.Νερων
Διαιτησία: ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ 10.30 ΑΤΛΑΣ ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΝΑΟΥΣΑΣ
Διαιτησία: ΛΑΖΑΡΟΥ -ΠΙΤΟΣ -ΜΠΕΚΑΣ

Ν.ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑΣ 10.30 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΡΟΔΑΚΑ - Ερμης Τριλοφου
Διαιτησία: ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΧΡΥΣΑΝΗΣ -ΠΕΤΡΟΥ

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων :

  • Την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου στις 4:30 μ.μ. θα παραστεί στη Σύναξη Μοναχών και Μοναζουσών της Ιεράς Μητροπόλεώς μας στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά Βεροίας. Θα ομιλήσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιερώνυμος.
  • Την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου στις 9:00 π.μ. στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας θα τελέσει Αγιασμό, θα χαιρετίσει και θα κάνει την πρώτη εισήγηση στο Επιμορφωτικό Σεμινάριο των Κληρικών που διοργανώνεται από το Ίδρυμα Ποιμαντικής Επιμορφώσεως της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Βεροίας.
  • Την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου στις 9:00 μ.μ. θα ιερουργήσει στην Ιερά Αγρυπνία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Ναούσης, επί τη εορτή της αποδόσεως της Υπαπαντής του Κυρίου.
  • Το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου στις 7:00 μ.μ. θα ομιλήσει στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ναούσης με θέμα: «Πως θα γνωρίσουμε τον εαυτό μας» στο πλαίσιο των συνάξεων με τίτλο «Επισκοπικός Λόγος».
  • Την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής και Αγίου Χαραλάμπους Κυδωνιάς.
  • Την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου στις 11:30 π.μ. στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας (πλησίον του Βήματος του Αποστόλου Παύλου) θα ευλογήσει την βασιλόπιτα του Συλλόγου Ιεροψαλτών της Ιεράς Μητροπόλεώς μας.
  • Την Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Βεροίας, επί τη εορτή του Αγίου Βλασίου.
  • Την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στον εσπερινό και στην παράκληση του Αγίου Λουκά του ιατρού αρχιεπ. Συμφερουπόλεως (στον υπό κατασκευή ναό του) στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά στη Βέροια.
  • Την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου στις 9:00 μ.μ. θα τελέσει Ιερά Αγρυπνία στον Ιερό Ναό του Αγίου Λουκά του ιατρού αρχιεπ. Συμφερουπόλεως στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά Βεροίας, επί τη εορτή των συνεργατών του Αποστόλου Παύλου Αγίων Ακύλα και Πρισκίλλης. Θα συμμετάσχουν οι συνεργάτες του ποιμαντικού και πνευματικού έργου της Ιεράς Μητροπόλεώς μας. 
  • Την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίουστις 10:30 π.μ. θα ομιλήσει στη Σύναξη Ιερέων στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας.
  • Την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίων Νεομαρτύρων Χαλάστρας, επί τη εορτή του Αγίου Ιωάννου του Κουλακιώτου.
  • Το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου το πρωί στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Σιατίστης θα λάβει μέρος στο Πολυαρχιερατικό Συλλείτουργο και στο τεσσαρακονθήμερο Μνημόσυνο του μακαριστού Μητροπολίτου Σισανίου και Σιατίστης κυρού Παύλου.
  • Την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων Στενημάχου.
  • Την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου στις 11:30 π.μ. στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας (πλησίον του Βήματος του Αποστόλου Παύλου) θα παραστεί και θα χαιρετίσει την εκδήλωση για την οικογένεια που διοργανώνει η Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Πολυτέκνων Νομού Ημαθίας.
  • Την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου στις 6:00 μ.μ. θα ευλογήσει την Βασιλόπιτα και θα ομιλήσει στην σύναξη νέων ζευγαριών στο Αρχονταρίκι του Ιερού Ναού των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Κυμίνων.

Μήνας κουτσός, αλλά όχι λειψός πολιτισμού, μήνας που οδηγεί στην Άνοιξη, ο Φλεβάρης είναι γεμάτος με εκδηλώσεις που διοργανώνει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και σας προσκαλεί –με χαρά πάντα- να τις παρακολουθήσετε. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2019. Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας. 19:00.
Η αρχαιολογία του έρωτα και της ψυχής

Η ερωτική συνάντηση με έναν θεό, ως αρπαγή και άνευ όρων παράδοση στην απόλυτη και κυριαρχική του επιθυμία, είναι η αφορμή για την συνάντηση/συζήτηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας με θέμα όχι τον έρωτα στην αρχαία Ελλάδα, αλλά τον λόγο της αρχαιολογίας, όπως και κάθε αναλυτικού λόγου που στοχεύει στην ανθρώπινη ψυχή (πχ. του ψυχαναλυτικού), ως ερωτικού λόγου. Η συνάντηση με την αρχαιότητα, προϋποθέτει καταρχήν μία στρωματογραφική μέθοδο: ανάλυση και τεκμηρίωση των αποθέσεων πάνω σε ένα γεγονός του παρελθόντος που πρέπει να έρθει στο φως και εξακολουθεί πολλές φορές να έχει συνέπειες και σήμερα. Αυτή η αναζήτηση ενός πρωταρχικού πυρήνα ή αιτίας ενδέχεται να λαμβάνει τα χαρακτηριστικά του ερωτικού λόγου: απαιτητικός, εξαντλητικός, διεισδυτικός, περιπαθής, πολλές φορές μοναχικός.

Την συζήτηση για την αρχαιότητα ως επιθυμία και ως μεταφορά της επιθυμίας θα συντονίσει ο αρχαιολόγος κ. Γιάννης Γραικός.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων, που συνδιοργανώνουν για δεύτερη συνεχή χρονιά η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ημαθίας, αρχαιολόγοι της Εφορείας υποδέχονται μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου σε μουσεία, μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους της Βέροιας και της Νάουσας.

Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2019. Παρουσίαση του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας. 09:00 και 11:00.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων θα έχουν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για την ιστορία του αποκαταστημένου πρώην υδρόμυλου της Αλευροποιίας Στέργιου Μάρκου στον οποίο στεγάζεται το Βυζαντινό Μουσείο της Βέροιας, και να γνωρίσουν αντιπροσωπευτικά δείγματα των βυζαντινών και μεταβυζαντινών συλλογών του μουσείου μέσα από το μουσειολογικό πρόγραμμα των ενοτήτων της μόνιμης έκθεσης του.

Η παρουσίαση του ΒΜΒ θα γίνει από την αρχαιολόγο κ. Μαρία Πολατίδου.

Παρασκευή, 22 Φεβρουαρίου 2019. Περιήγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο Αγίου Παταπίου στη Βέροια. 09:00 και 10:00.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν έναν εμβληματικό χώρο διαχρονικής λατρείας στην καρδιά της σύγχρονης πόλης και να πληροφορηθούν για τα επιμέρους μνημεία του όπως: το βαπτιστήριο και το επισκοπικό συγκρότημα της παλαιοχριστιανικής Βέροιας, το μικρό ναό των βυζαντινών χρόνων καθώς και τη μεταβυζαντινή εκκλησία του Αγίου Παταπίου που διατηρεί έως σήμερα άσβεστη τη λατρευτική χρήση του χώρου.

Η ενημέρωση των μαθητών για την ιστορία και τα μνημεία του αρχαιολογικού χώρου θα γίνει από την αρχαιολόγο κ. Μαρία Πολατίδου.

Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2019. 11:00. Παλαιά Μητρόπολη Βέροιας.
Ξενάγηση των Φίλων του Μουσείου των Αιγών και του Δικτύου των Μουσείων της Ημαθίας στο εμβληματικό και παλίμψηστο μνημείο της Βέροιας.

Ξεναγεί η αρχαιολόγος κ. Μαρία Χειμωνοπούλου.

Αιτήσεις υποψηφίων μελών του Συλλόγου των Φίλων υποβάλλονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2019. Ξενάγηση στην Παλαιά Μητρόπολη Βέροιας. 10:00 και 11:00

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πρεσβευτές / Πρέσβειρες Μουσείων & Μνημείων θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τον κορυφαίο βυζαντινό επισκοπικό ναό της πόλης.

Ξεναγεί η αρχαιολόγος κ. Μαρία Χειμωνοπούλου.

‘’Παλίμψηστα’’ του Αστέρη Γκέκα.
Η περιοδική έκθεση με τα παλίμψηστα λάβαρα του Αστέρη Γκέκα θα ‘’τρέχει’’ όλον τον Φλεβάρη στο ισόγειο του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 06.02.2019


ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ(4η αγωνιστική)
---------------------------------
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 15.00 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ - ΠΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ 15.00 ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ - Μ.ΑΛΕΞ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Διαιτησία: ΠΑΡΑΣΙΟΥ -ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ

ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 15.00 ΕΝΩΣΗ ΑΠΟΣΤ.ΠΑΥΛΟΥ - ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ
Διαιτησία: ΜΕΛΤΖΑΝΙΔΗΣ -ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΜΠΕΚΑΣ

ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ 15.00 ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ - ΠΑΟ ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ -ΚΑΡΑΓΚΙΖΟΠΟΥΛΟΣ -ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗΣ

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων :  

 Την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στον πανηγυρικό εσπερινό στον Ιερό Ναό του Αγίου Φωτίου Βεργίνης.

Την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό του Αγίου Φωτίου Βεργίνης.

Την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Κυριωτίσσης Βεροίας επί τη εορτή του Αγίου Παρθενίου Λαμψάκου,  προστάτου των καρκινοπαθών.

Την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου στις 9:00 μ.μ. θα ιερουργήσει στην Ιερά Αγρυπνία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Ναούσης, επί τη εορτή της αποδόσεως της Υπαπαντής του Κυρίου.

Το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου στις 7:00 μ.μ. θα ομιλήσει στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ναούσης με θέμα: «Πως θα γνωρίσουμε τον ευατό μας» στο πλαίσιο των συνάξεων με τίτλο «Επισκοπικός Λόγος».

Την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Κυδωνιάς, επί τη εορτή του Αγίου Χαραλάμπους.

Την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου στις 11:30 π.μ.στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας (πλησίον του Βήματος του Αποστόλου Παύλου) θαευλογήσει την βασιλόπιτα του Συλλόγου Ιεροψαλτών της Ιεράς Μητροπόλεως μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 02.02.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(17η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΠΛΑΤΕΟΣ 15.00 ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΠΛΑΤΕΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ
Διαιτησία: ΓΑΒΡΑΣ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ -ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ

ΜΕΛΙΚΗΣ 15.00 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ - ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ
Διαιτησία: ΠΑΥΛΙΔΗΣ -ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ

ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ 15.00 ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ - ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΠΙΤΟΣ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ

ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ 15.00 ΑΕ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ - Μ.ΑΛΕΞ.ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ
Διαιτησία: ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ 15.00 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ - ΑΟ ΜΑΡΙΝΑΣ
Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 15.00 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞ/ΕΙΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ 15.00 ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ - Μ.ΑΛΕΞ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Διαιτησία: ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΤΡΑΝΤΟΣ -ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ 15.00 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΓΑΣ ΚΟΠΑΝΟΣ
Διαιτησία: ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗΣ -ΛΑΖΑΡΟΥ -ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Κ.




ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 03.02.2019


Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(11η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ 15.00 ΠΑΟ ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ - ΑΕ ΣΧΟΙΝΑ
Διαιτησία: ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΠΕΤΡΟΥ

ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙΟΥ 15.00 ΔΟΞΑ ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙΟΥ - Ολυμπιακος Λουτρου
Διαιτησία: ΤΡΕΒΛΑΣ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΤΡΑΝΤΟΣ

ΝΗΣΕΛΙΟΥ 15.00 ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΝΗΣΕΛΙΟΥ - ΠΑΟ ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΑ
Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ -ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ -ΑΣΒΕΣΤΑΡΑΣ

ΚΑΜΠΟΧΩΡΙΟΥ 15.00 ΑΕΚ Καμποχωρίου - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΔΙΑΒΑΤΟΥ
Διαιτησία: ΜΑΛΟΥΤΑΣ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ -ΣΙΟΥΚΙΟΥΡΟΓΛΟΥ

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ 15.00 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΥΡΟΥ
Διαιτησία: ΓΑΒΡΑΣ -ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ





Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(13η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΓΙΑΝΝΑΚΟΧΩΡΙΟΥ 15.00 ΑΣ Γιαννακοχωριου - ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ
Διαιτησία: ΠΑΡΑΣΙΟΥ -ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΧΡΥΣΑΝΗΣ

ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ 15.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ
Διαιτησία: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ

ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ 15.00 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Διαιτησία: ΛΑΖΑΡΟΥ -ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΓΚΟΓΚΟΣ

ΜΟΝΟΣΠΙΤΩΝ 15.00 ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΝΟΣΠΙΤΩΝ - ΛΕΥΚΑΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
ΡΑΧΙΑΣ 15.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΡΑΧΗΣ - ΑΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΕΑΣ
Διαιτησία: ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ -ΖΟΥΡΝΑΤΖΙΔΗΣ-ΠΟΖΙΑΔΗΣ


Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(6η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ 10.30 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΕ ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ
Διαιτησία: ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ -ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ -ΠΕΤΡΟΥ

ΚΥΨΕΛΗΣ 10.30 ΔΟΞΑ ΚΥΨΕΛΗΣ - ΑΘΛ.ΑΚΑΔ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Διαιτησία: ΤΡΑΝΤΟΣ -ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ

ΣΥΚΙΑΣ 10.30 ΑΟ ΣΥΚΙΑΣ - ΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗΣ
Διαιτησία: ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΣΙΟΥΚΙΟΥΡΟΓΛΟΥ


Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(8η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΠΑΝΑΓΙΩΠΟΥΛΑΣ 10.30 ΔΟΞΑ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ
Διαιτησία: ΧΡΥΣΑΝΗΣ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ -ΒΑΛΚΑΝΟΣ

ΜΕΣΗΣ 10.30 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΡΟΔΑΚΑ - ΑΤΛΑΣ ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΑΣΒΕΣΤΑΡΑΣ -ΓΑΒΡΑΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ

ΤΡΙΛΟΦΟΥ 10.30 Ερμης Τριλοφου - Παλασιδειος Ακαδημια
Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΛΑΖΑΡΟΥ -ΓΚΟΓΚΑΣ

Σελίδα 1 από 10

Διαφημίσεις Περιεχομένου

  • 1_kaffeine-37.jpg
  • athanasoulis.jpg
  • edipit_enosi.jpg

Η ηλεκτρονική εφημερίδα του τόπου μας!