Volley υψηλού επιπέδου ανάμεσα στον Πιερικό και στο Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος Κύριο

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΣΤΟ ΒΟΛΕΥ
ΠΙΕΡΙΚΟΣ - Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3-0
ΒΟΛΕΥ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Τον καλύτερό τους αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα έκαναν οι κορασίδες του Μ. Αλέξανδρου Τρικάλων στο ΔΑΚ Κατερίνης απέναντι στον αήττητο Πιερικό, με τελικό σκορ 3-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Εντυπωσιακά καρφιά, δύσκολες άμυνες, δυνατά σέρβις ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους.
Τα κορίτσια του Μ. Αλέξανδρου μπήκαν πολύ δυναμικά στο πρώτο σετ του αγώνα και παίζοντας οργανωμένα και με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση βρισκόταν μπροστά στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκειά του. Δυστυχώς η λάθος διαιτησία σε ένα καθοριστικό σημείο, σε βάρος του Μ. Αλέξανδρου, έδωσε το προβάδισμα στον Πιερικό και τελικά κέρδισε το σετ με 25-23 σκορ.
Παρόλο που στο δεύτερο σετ δεν κατάφεραν να οργανώσουν το παιχνίδι τους, οι παίχτριες του Μ. Αλέξανδρου ξαναβρήκαν το ρυθμό τους και στο τρίτο σετ έπαιξαν με πολύ δύναμη και ψυχή. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, προσφέραν πολύ όμορφες φάσεις, με μόνο μελανό στοιχείο όμως και πάλι τα τεράστια λάθη της διαιτησίας.
Συγχαρητήρια στις αθλήτριες του Μ. Αλέξανδρου Τρικάλων που μόλις την πρώτη χρονιά εμφάνισης του συλλόγου στο πρωτάθλημα, υπό την καθοδήγηση της Βασιλακάκη Μαρίας, της προπονήτριας που ανέδειξε το άθλημα του βόλεϊ στον τόπο μας, αντιμετώπισαν ως ίσο προς ίσο τον επί χρόνια πρωταθλητή του ομίλου και κέρδισαν με την εμφάνισή τους στο γήπεδο την εκτίμηση και την αναγνώριση κοινού και αντιπάλων.
Η διοίκηση του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων τμήμα πετοσφαίρισης.
Σύνθεση ομάδας Χουχα Σοφία, Χουχα Ναουμι, Πέρσα Παύλου, Μαρία Παύλου, Γρηγοράκη Ιωάννα, Μακριδου Ιωάννα Σαμλιδου Θεοπούλα Φεσατιδου Άρτεμη Χριστοδουλοπούλου Βασιλική