ΑΕ Αλεξάνδρειας – Αιγινιακός (1-3) (ΦΩΤΟ)

28 Οκτ 2013

DSCN9781

Υψηλού επιπέδου φιλικό για την ΑΕ Αλεξάνδρειας, κόντρα σε μια ομάδα που πέρσι αγωνίστηκε στη Football League.

Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη είχε πολύ καλή απόδοση τηρουμένων των αναλογιών, ωστόσο η εμπειρία αλλά και η οξυδέρκεια των «κυανολεύκων» τους έδωσαν τη δυνατότητα να σκοράρουν σε καίρια σημεία της αναμέτρησης.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα των Ημαθιωτών Νίκου Ζούρκου και Φερίτ Χουσεΐνογλου (το μεγάλο βήμα για τον νεαρό από τον Αλιάκμων Νησελίου) είχε την κατοχή, πίεσε τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση τους σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στον ΓΑΣ Κοπανού.

Στο 25ο λεπτό ο Γιαζιτζόγλου εκτέλεση ωραία το φάουλ από τα 25 περίπου μέτρα, ο Χατζημιχαήλ δεν υπολόγισε σωστά τη πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Το σκορ αυτό ήταν και του ημιχρόνου, παρά τις προσπάθειες των «κυανολεύκων» κυρίως για περισσότερα τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργος Φοιρός προχώρησε σε αλλαγές, όπως και ο ομόλογος του από την άλλη πλευρά, χωρίς όμως να αλλοιωθεί ο ρυθμός του αγώνα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Κώστα Αχαλινόπουλο (49′) ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Δεμιρτζόγλου να χριστεί σκόρερ με ωραίο σουτ ύστερα από σέντρα του Λάμπρου Αχαλινόπουλου.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τελικό σφύριγμα, η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη κυριάρχησε στο γήπεδο, είχε δύο δοκάρια με τους Μόσχο και Λίτσι ενώ μείωσε στο σκορ στο 76′ με τον Άγγελο Κούκλη. Εκτός αυτών, Μπενίσκος, Σαμαράς και Λέκκας δεν κατόρθωσαν από πλεονεκτικές θέσεις να μειώσουν ακόμη περισσότερο και το 1-3 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι κ. Μελτζανίδη, που είχε βοηθούς τους κ.κ. Χρυσάνη και Γαβρά.

Συνθέσεις

ΑΕ Αλεξάνδρειας : Χατζημιχαήλ, Μπακιρτζής, Θεοδωρόπουλος, Κούκλας Π., Μπαντής, Τσιρίδης, Κούκλης Α., Πέτκος, Γρηγοριάδης, Μπενίσκος, Σαμαράς. Αγωνίστηκαν και οι Μυλωνάς, Παπαδόπουλος, Ιορδανόπουλος, Αποστολόπουλος, Τζιλόπουλος, Κούκλας Α., Μόσχος, Αναστάσης, Λίτσι, Λέκκας.

Αιγινιακός : Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Δήμου, Ίτσιος, Ζούρκος, Σαββίδης, Δεμιρτζόγλου, Αχαλινόπουλος Κ., Κωστίκος. Αγωνίστηκαν και οι Φαρμάκης, Πασαλίδης, Αχαλινόπουλος Λ., Νικολίτσης, Χουσεΐνογλου, Τοπαλίδης, Συμεωνίδης.