ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 16.03.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(24η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ 16.00 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΠΛΑΤΕΟΣ
Διαιτησία: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΧΡΥΣΑΝΗΣ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ 16.00 ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ - ΓΑΣ ΚΟΠΑΝΟΣ
Διαιτησία: ΠΑΥΛΙΔΗΣ -ΓΑΒΡΑΣ -ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 16.00 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞ/ΕΙΑΣ - Μ.ΑΛΕΞ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ 16.00 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ - ΕΝΩΣΗ ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
Διαιτησία: ΛΑΖΑΡΟΥ -ΓΙΑΝΤΣΗΣ -ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ

ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ 16.00 ΑΕ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ - ΑΟ ΜΑΡΙΝΑΣ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ -ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ.-ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ 16.00 ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ - Μ.ΑΛΕΞ.ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ
Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΜΕΛΙΚΗΣ 16.00 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ - ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΠΑΡΑΣΙΟΥ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΜΠΕΚΑΣ

ΚΛΕΙΔΙΟΥ 16.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ - ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ
Διαιτησία: ΜΕΛΤΖΑΝΙΔΗΣ -ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 17.03.2019


Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(14η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΚΑΜΠΟΧΩΡΙΟΥ 16.00 ΑΕΚ Καμποχωρίου - ΔΟΞΑ ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙΟΥ
Διαιτησία: ΓΑΒΡΑΣ -ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗΣ -ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ

ΣΤΑΥΡΟΥ 16.00 ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΥΡΟΥ - ΑΕ ΣΧΟΙΝΑ
Διαιτησία: ΤΡΕΒΛΑΣ -ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΖΟΥΡΝΑΤΖΙΔΗΣ

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ 16.00 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΝΗΣΕΛΙΟΥ
Διαιτησία: ΤΡΑΝΤΟΣ -ΑΣΒΕΣΤΑΡΑΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ 16.00 ΠΑΟ ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ - ΠΑΟ ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΑ
Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΓΙΑΝΤΣΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ

ΛΟΥΤΡΟΥ 16.00 Ολυμπιακος Λουτρου - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΔΙΑΒΑΤΟΥ
Διαιτησία: ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ -ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ



Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(16η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ 16.00 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ - ΑΣ Γιαννακοχωριου
Διαιτησία: ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΛΑΖΑΡΟΥ -ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Κ.

ΣΤΕΝΗΜΑΧΟΥ 16.00 ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΕΝΗΜΑΧΟΥ - ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΝΟΣΠΙΤΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ 16.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΕΑΣ
Διαιτησία: ΠΑΥΛΙΔΗΣ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ -ΓΚΟΓΚΟΣ

ΡΑΧΙΑΣ 16.00 ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΡΑΧΗΣ
Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ -ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ -ΠΟΖΙΑΔΗΣ

ΠΑΤΡΙΔΑΣ 16.00 ΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ - ΛΕΥΚΑΔΙΑ
Διαιτησία: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΧΡΥΣΑΝΗΣ -ΣΙΟΥΚΙΟΥΡΟΓΛΟΥ


Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(9η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΚΥΨΕΛΗΣ 10.30 ΔΟΞΑ ΚΥΨΕΛΗΣ - ΑΟ ΣΥΚΙΑΣ
Διαιτησία: ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΒΑΛΚΑΝΟΣ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ

ΠΛΑΤΑΝΟΥ 10.30 ΑΘΛ.ΑΚΑΔ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΑΕ ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ
Διαιτησία: ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ -ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ -ΣΙΟΥΚΙΟΥΡΟΓΛΟΥ

ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ 10.30 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗΣ
Διαιτησία: ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ -ΠΑΠΑΝΤΩΝΗΣ-ΤΡΑΝΤΟΣ




Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(11η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΜΕΣΗΣ 10.30 ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ - Παλασιδειος Ακαδημια
Διαιτησία: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ.-ΤΑΣΙΩΝΑΣ-ΣΑΜΑΡΑΣ

ΤΡΙΛΟΦΟΥ 10.30 Ερμης Τριλοφου - ΑΤΛΑΣ ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΛΑΖΑΡΟΥ -ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΠΕΤΡΟΥ

Ν.ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑΣ 10.30 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΡΟΔΑΚΑ - Φιλιππος Π.Νερων
Διαιτησία: ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ -ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ-ΓΚΟΓΚΟΣ Ν.Α.


---- Τέλος προγράμματος αγώνων της 17.03.2019 ----

Από την Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας ανακοινώθηκε το πρόγραμμα κίνησης του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη κ. Παντελεήμων. Σύμφωνα με αυτό:

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στο Μέγα Απόδειπνο στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Βεροίας.

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στο Μέγα Απόδειπνο στην Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής Λουτρού.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το πρωί θα τελέσει Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Υπαπαντής του Χριστού στην Πατρίδα του Δήμου Βέροιας.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου στις 10:30 π.μ. θα ομιλήσει στη Σύναξη Ιερέων στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου στις 7:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στην Α' Στάση των Χαιρετισμών της Υπεραγίας Θεοτόκου στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Χαλάστρας. Στο τέλος θα τελέσει τα Εγκαίνια της «Τράπεζας Αγάπης» (Συσσίτιο) της ενορίας.

Το Σάββατο 16 Μαρτίου το πρωί θα ιερουργήσει στην Ιερά Μονή Αγίων Πάντων Βεργίνης, επί τη εορτή του Οσίου Χριστοδούλου του εν Πάτμω.

Το Σάββατο 16 Μαρτίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει και θα ομιλήσει στον Μέγα Αναστάσιμο Εσπερινό στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού Ναούσης.

Την Κυριακή της Ορθοδοξίας 17 Μαρτίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Ναούσης και εν συνεχεία θα τελέσει Δοξολογία επί τη ενάρξη της Επαναστάσεως του 1822 στην πόλη της Νάουσας.

Την Κυριακή 17 Μαρτίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στον Κατανυκτικό Εσπερινό στον Ιερό Ναό Αγίου Αντωνίου Πολιούχου Βεροίας όπου εν συνεχεία θα ομιλήσει ο π. Βενέδικτος Νεοσκητιώτης.

Την Δευτέρα 18 Μαρτίου το πρωί θα τελέσει Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Τιμίου Προδρόμου Μακροχωρίου.

Την Δευτέρα 18 Μαρτίου στις 7:00 μ.μ. στο Μητροπολιτικό Κέντρο Πολιτισμού «ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ» στη Νάουσα, στο πλαίσιο της σειράς ομιλιών πνευματικού ενδιαφέροντος με τίτλο «Επισκοπικός Λόγος», θα αναπτύξει το θέμα: «Εκεί που βάδισε ο Χριστός».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 06.03.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(19η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ 15.30 ΑΕ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ
Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ -ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗΣ -ΤΡΑΝΤΟΣ


Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(10η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ 15.30 Φιλιππος Π.Νερων - Παλασιδειος Ακαδημια
Διαιτησία: ΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ-ΔΕΜΕΡΤΖΗΣ


ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ(4η αγωνιστική)
---------------------------------
ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 15.00 ΠΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ
Διαιτησία: ΤΣΙΜΕΝΤΕΡΙΔΗΣ-ΜΠΑΛΙΑΚΑΣ-ΒΟΓΔΟΠΟΥΛΟΣ

Από την Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας ανακοινώθηκε το πρόγραμμα κίνησης του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη κ. Παντελεήμων. Σύμφωνα με αυτό:

Το Σάββατο 9 Μαρτίου το πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Λιανοβεργίου επί τη εορτή των Αγίων Τεσσαράκοντα Μαρτύρων.

Το Σάββατο 9 Μαρτίου στις 6:30 μ.μ. στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο Βεροίας (πλησίον του Βήματος του Απ. Παύλου) θα παραστεί και θα χαιρετίσει την εκδήλωση που διοργανώνει η Ενωμένη Ρωμηοσύνη σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη με θέμα: «Βόρειος Ήπειρος: Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον». Κεντρικός ομιλητής της εκδηλώσεως θα είναι ο Σεβ. Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέας.

Την Κυριακή 10 Μαρτίουτο πρωί θα ιερουργήσει στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων Νησίου και θα τελέσει Μνημόσυνο για το Ολοκαύτωμα του χωριού.

Την Κυριακή 10 Μαρτίου στις 5:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στον Εσπερινό της Συγχωρήσεως στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Ναούσης και στις 7:00 μ.μ. στον Ιερό Ναό Αγίου Αντωνίου Πολιούχου Βεροίας.

Την Καθαρά Δευτέρα 11 Μαρτίου το πρωί θα χοροστατήσει στην πρωινή ακολουθία στο Καθολικό της Ιεράς Μονής Παναγίας Δοβρά Βεροίας

Την Καθαρά Δευτέρα 11 Μαρτίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στο Μέγα Απόδειπνο στο Καθολικό της Ιεράς Μονής Παναγίας Δοβρά Βεροίας.

Την Τρίτη 12 Μαρτίου στις 6:00 μ.μ. θα χοροστατήσει στο Μέγα Απόδειπνο στον Ιερό Ναό Αγίου Λουκά του ιατρού στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά Βεροίας.

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου το πρωί θα τελέσει την πρώτη Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στο Καθολικό της Ιεράς Μονής Παναγίας Δοβρά Βεροίας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 02.03.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(22η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 15.30 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞ/ΕΙΑΣ - ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΠΛΑΤΕΟΣ
ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ 15.30 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ - ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΜΕΛΤΖΑΝΙΔΗΣ -ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ.-ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ

ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ 15.30 ΑΕ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΓΚΙΖΟΠΟΥΛΟΣ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ 15.30 ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ - ΓΑΣ ΚΟΠΑΝΟΣ
Διαιτησία: ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΠΙΤΟΣ

ΜΕΛΙΚΗΣ 15.30 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ - Μ.ΑΛΕΞ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΜΠΕΚΑΣ-ΒΑΛΚΑΝΟΣ

ΚΛΕΙΔΙΟΥ 15.30 ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ - ΕΝΩΣΗ ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
Διαιτησία: ΛΑΖΑΡΟΥ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΤΡΑΝΤΟΣ

ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ 15.30 ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ - ΑΟ ΜΑΡΙΝΑΣ
Διαιτησία: ΠΑΡΑΣΙΟΥ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ

ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ 15.30 Μ.ΑΛΕΞ.ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ - ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ -ΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ



Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(15η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ 15.30 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΤΑΜΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ
Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ -ΤΟΤΣΚΑΣ -ΖΟΥΡΝΑΤΖΙΔΗΣ


Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(10η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΠΑΝΑΓΙΩΠΟΥΛΑΣ 15.30 ΔΟΞΑ ΝΑΟΥΣΑΣ - Ερμης Τριλοφου
Διαιτησία: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Κ.-ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ





ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 03.03.2019


Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(13η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΩΝ 15.30 ΠΑΟ ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΑ - ΑΕ ΣΧΟΙΝΑ
Διαιτησία: ΤΡΑΝΤΟΣ -ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΝΗΣΕΛΙΟΥ 15.30 ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΝΗΣΕΛΙΟΥ - Ολυμπιακος Λουτρου
Διαιτησία: ΜΕΛΤΖΑΝΙΔΗΣ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΖΟΥΡΝΑΤΖΙΔΗΣ

ΚΑΜΠΟΧΩΡΙΟΥ 15.30 ΑΕΚ Καμποχωρίου - ΠΑΟ ΚΟΥΛΟΥΡΑΣ
Διαιτησία: ΜΑΛΟΥΤΑΣ -ΛΑΖΑΡΟΥ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ

ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙΟΥ 15.30 ΔΟΞΑ ΛΙΑΝΟΒΕΡΓΙΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
Διαιτησία: ΔΕΒΕΤΖΙΔΗΣ -ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ.-ΠΟΖΙΑΔΗΣ

ΔΙΑΒΑΤΟΥ 15.30 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΔΙΑΒΑΤΟΥ - ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΥΡΟΥ
Διαιτησία: ΚΩΣΤΟΥΛΗΣ -ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ -ΠΕΤΡΟΥ



Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(15η αγωνιστική)
-----------------------------------------------------
ΓΙΑΝΝΑΚΟΧΩΡΙΟΥ 15.30 ΑΣ Γιαννακοχωριου - ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΕΝΗΜΑΧΟΥ
Διαιτησία: ΧΡΥΣΑΝΗΣ -ΓΚΟΓΚΟΣ-ΣΙΟΥΚΙΟΥΡΟΓΛΟΥ

ΜΟΝΟΣΠΙΤΩΝ 15.30 ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΝΟΣΠΙΤΩΝ - ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ
Ν.ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑΣ 15.30 ΑΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΕΑΣ - ΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ
Διαιτησία: ΤΡΕΒΛΑΣ -ΤΣΙΟΥΓΓΑΡΗΣ-ΜΠΑΚΑΛΗΣ

ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ 15.30 ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΛΕΥΚΑΔΙΑ
Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΑΡΓΥΡΙΟΥ


Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ(8η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΣΥΚΙΑΣ 10.30 ΑΟ ΣΥΚΙΑΣ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΣΤΡΟΥ
Διαιτησία: ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ -ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ -ΓΚΑΛΑΙΤΣΗΣ

ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ 10.30 ΑΕ ΚΑΨΟΧΩΡΑΣ - ΔΟΞΑ ΚΥΨΕΛΗΣ
Διαιτησία: ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΓΚΟΓΚΟΣ

ΞΕΧΑΣΜΕΝΗΣ 10.30 ΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗΣ - ΑΘΛ.ΑΚΑΔ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Διαιτησία: ΜΠΑΚΑΛΗΣ -ΜΟΥΣΕΝΙΚΑΣ -ΠΕΤΡΟΥ



Γ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ(10η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ 10.30 ΑΤΛΑΣ ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ - ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ
Διαιτησία: ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΒΑΛΚΑΝΟΣ -ΣΙΟΥΚΙΟΥΡΟΓΛΟΥ

ttps://www.eps-imathias.gr/article.asp?code=1943
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ της 27.02.2019

Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)(21η αγωνιστική)
-----------------------------------------
ΠΛΑΤΕΟΣ 15.30 ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΠΛΑΤΕΟΣ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ
Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ -ΝΗΣΕΛΙΤΗΣ -ΓΚΟΓΚΑΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 15.30 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞ/ΕΙΑΣ - ΑΕ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ 15.30 ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ - ΑΓΡ.ΑΣΤ.ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ
Διαιτησία: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΒΑΛΚΑΝΟΣ

ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ 15.30 ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ
Διαιτησία: ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ -ΠΙΤΟΣ -ΤΡΑΝΤΟΣ

ΚΟΠΑΝΟΥ 15.30 ΓΑΣ ΚΟΠΑΝΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΔΙΟΥ
Διαιτησία: ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ -ΚΑΡΑΓΚΙΖΟΠΟΥΛΟΣ -ΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ

ΤΡΙΚΑΛΩΝ 15.30 Μ.ΑΛΕΞ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ
Διαιτησία: ΜΕΛΤΖΑΝΙΔΗΣ -ΠΑΡΑΣΙΟΥ -ΧΑΛΑΤΖΙΟΥΚΑΣ

ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 15.30 ΕΝΩΣΗ ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ - ΓΑΣ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ
Διαιτησία: ΜΑΛΟΥΤΑΣ -ΓΑΒΡΑΣ -ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗΣ

ΜΑΡΙΝΑΣ 15.30 ΑΟ ΜΑΡΙΝΑΣ - Μ.ΑΛΕΞ.ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑΣ
Διαιτησία: ΠΑΥΛΙΔΗΣ -ΜΠΕΚΑΣ-ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ

ΔΤ: O Δήμος Ηρωικής Πόλης Νάουσας διοργανώνει τις εκδηλώσεις «Νάουσα-Αποκριά 2019» το διάστημα από 28 Φεβρουαρίου έως 11 Μαρτίου. Οι αποκριάτικες εκδηλώσεις στη Νάουσα, έχουν ως επίκεντρο το δρώμενο της «Μπούλας», διαφοροποιούνται από άλλες πόλεις που διοργανώνουν καρναβαλικές εκδηλώσεις, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στη μοναδικότητα αυτού του εθίμου που λαμβάνει χώρα μόνο κατά τη διάρκεια της αποκριάς στη Νάουσα προβάλλοντας έτσι την παράδοση, τον πολιτισμό και την κουλτούρα των ανθρώπων που το υποστηρίζουν, το διαφυλάττουν και το διαιωνίζουν μέσα από την πιστή τήρηση του εθιμικού.

Παράλληλα, το έθιμο της Καθαράς Δευτέρας «ΚΟΥΛΟΥΜΑ» αποτελεί κορυφαίο πολιτιστικό, τουριστικό και κοινωνικό γεγονός για το Δήμο Νάουσας. Επίσης οι επαγγελματίες του τόπου καθώς και οι πολιτιστικοί σύλλογοι που συμμετέχουν στις εκδηλώσεις, συμβάλλουν στην τουριστική ανάδειξη, αλλά και στην προστασία της λαϊκής παράδοσης αναδεικνύοντας την κοινωνική διάσταση της ζωής των κατοίκων, των ηθών και των εθίμων τους.

Οι φετινές εκδηλώσεις ξεκινούν με την μεγάλη συναυλία του ΤΟΝΙS SFINOS και της πολυμελούς ορχήστρας του (ΤΟΝΙS SFINOS & THE PLAYMATES) την Τσικνοπέμπτη 28/2 στην έναρξη της φετινής Αποκριάς. Το αναλυτικό πρόγραμμα των φετινών εκδηλώσεων έχει ως εξής:

TΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Διασταύρωση Νάουσας-Κοπανού, ώρα 12:00: «Τσίκνισμα στη Διασταύρωση», μεγάλο «τσίκνισμα» με ψητά, κρασί και παραδοσιακή μουσική
  • Πλατεία Καρατάσου, ώρα 19:00: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ εκδηλώσεων «Νάουσα-Αποκριά 2019». Bράβευση του καλύτερου σχεδίου του διαγωνισμού «γίνε νονός της Αποκριάς», μουσική συναυλία με τον «ΤΟΝΙS SFINOS» και τη μπάντα του «ΤΟΝΙS SFINOS & THE PLAYMATES». Σε περίπτωση κακοκαιρίας η συναυλία θα γίνει στο Δημοτικό Θέατρο Νάουσας.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 14:00: Μεσημεριανό τσίκνισμα με φαγητό, άφθονο ποτό, τον ζουρνά του Βαγγέλη Ψαθά και την ορχήστρα του
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 14:00: Τσίκνισμα με σούβλες και ρεμπέτικα
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:30: Live με τον Γιώργο Κάμα
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 21:00: Αποκριάτικο πάρτι
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 21:00: Vintage Τσικνοπέμπτη με dj
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 21:00: Αποκριάτικος χορός με το σωματείο Συνταξιούχων Νάουσας
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 21:30: Βραδιά με τους «RomRoyale» (balkanband)
  • Café «GILLAN’S BAR», ώρα 22:00: Τσικνοπέμπτη σε ρυθμούς latin
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι με DJ
  • Café «NEON», ώρα 22:00: DJ party

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Café «GILLANSBAR», ώρα 22:00: Liveβραδιά «O Τρύφων ροκάρει»
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: «CITSERELLA PARTY» με DJ
  • Café «NEON», ώρα 22:00: Βραδιάμε Live Balkan music «Βουκολική Διαταραχή»

ΣΑΒΒΑΤΟ 02 ΜΑΡΤΙΟΥ

  • Δημοτικό Θέατρο Νάουσας, ώρα 20:30: Μουσικοχορευτική παράσταση «Χέρι-χέρι η παράδοση της Ελλάδας». Συμμετέχουν οι λαογραφικοί σύλλογοι της Νάουσας. (Διοργάνωση: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων, με τη συνεργασία του Δήμου Η.Π. Νάουσας)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 21:00: Παραδοσιακή βραδιά με ζουρνά και χάλκινα
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ»,ώρα 21:30: Βραδιά κρητικής μουσικής με το συγκρότημα του τον Κωστή Σαριδάκη
  • Ταβέρνα«ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ», ώρα 22:00: Βραδιά μεζωντανή μουσική
  • Café «NEON», ώρα 22:00: DJ party

ΚΥΡΙΑΚΗ 03 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΕΘΙΜΟ «ΜΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ»

  • Παραδοσιακό κτήριο Ομίλου «Γενίτσαροι και Μπούλες», πρώην σησαμοτριβείο «Μάκη», περιοχή «Μπατάνια», ώρα 09:00: Το Ντύσιμο της Μπούλας και το μάζεμα του μπουλουκιού
  • Δημαρχείο, ώρα 11:00: Το προσκύνημα-Τα μπουλούκια παίρνουν διαδοχικά την άδεια από τον Δήμαρχο και ακολουθεί η καθορισμένη διαδρομή τους στην πόλη
  • Πλατεία Αλωνίων, ώρα 17:00: Το βγάλσιμο του πρόσωπου, χορός με τη συμμετοχή όλου του κόσμου. Ακολουθούμε τα μπουλούκια στο πιο συγκινητικό μέρος του εθίμου από τα Αλώνια στον στραβό πλάτανο όπου τα παιδιά και οι συνοδοί των μπουλουκιών τραγουδούν τις παραδοσιακές πατινάδες
  • Οδός Ζαφειράκη, ώρα 12:00: «Κερνάμε Νάουσα», ένα μεγάλο τραπέζι με τοπικά κεράσματα, κρασί και τσίπουρο Ναούσης και τη συμμετοχή του Ομίλου Περιβάλλοντος και Πολιτισμού «Η Αράπιτσα» (Διοργάνωση: Σύλλογος «Φίλοι του Καρναβαλιού»)

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Μεσημεριανό γλέντι
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 14:00: Μεσημεριανό γλέντι με παραδοσιακές μπάντες
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:30: Live με έντεχνη, λαϊκή, ρεμπέτικη μουσική
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Café «LOFΤ», ώρα 15:00: All day party με DJ
  • Café «NEON», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 18:00: Γλέντι με ζωντανή μουσική
  • Café «GILLANSBAR», ώρα 22:00: Liveμε τον Γιώργο Τασιώνα
  • Café «SOCIALCAFÉ FREE», ώρα 22:00: Liveμε το ροκ μουσικό σχήμα «Falseta»

ΔΕΥΤΕΡΑ 04 ΜΑΡΤΙΟΥ

  • Πλατεία Καρατάσου», ώρα 17:00: Παιδικό μασκέ πάρτι για όλα τα παιδιά (Διοργάνωση: Δήμος Η.Π. Νάουσας).

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 18:00: Απογευματινό γλέντι του συλλόγου Κυριών «Μέριμνα Παιδιού»
  • Ταβέρνα «ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ», ώρα 20.00: «Οινομαγειρεματοπατινάδα με τα Οινομαγειρέματα» και τους Φίλους Καρναβαλιού Νάουσας

ΤΡΙΤΗ 05 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Λαϊκή Αγορά, ώρα 19:00: Η καθιερωμένη πατινάδα από παρέα της Έλσας
  • Café «CITYESPRESSOBAR», ώρα 21:00: Kαραόκε πάρτι «Ντύσου το τραγούδι σου» με τους Φίλους Καρναβαλιού Νάουσας
  • Ταβέρνα«ΣΟΥΡΑ ΣΟΥΠΑ & ΚΑΦΕ», ώρα 21:30:«Σούρα σούπα και πενιές» με λαϊκή, έντεχνη και ρεμπέτικη μουσική

ΤΕΤΑΡΤΗ 06 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Χώρος Τέχνης «Ναϊάς», ώρα 17:00: «Πριμιντί» με τον Όμιλο Περιβάλλοντος & Πολιτισμού «Αράπιτσα» και τους Φίλους Καρναβαλιού
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 21:00: «Διεθνής Παραδοσιακή Κουλτούρα» Ήθη και έθιμα από 6 χώρες (Ελλάδα, ΗΠΑ, Βέλγιο, Ισραήλ, Ολλανδία, Γαλλία) ενώνονται σε μια βραδιά με χορό και παιχνίδια
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 21:00: Αποκριάτικο πάρτι
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: Liveβραδιά με τους Γιώργο Τασιώνα και Ιφιγένεια Μακρή
  • Café «NEON», ώρα 22:00: Liveβραδιά με τους «MamaGroove»

ΠΕΜΠΤΗ 07 ΜΑΡΤΙΟΥ

  • Πολυχώρος Πολιτισμού «Χρ. Λαναράς» (Εικαστικά Εργαστήρια), ώρα 08:30: «Κατασκευάζοντας έναν πρόσωπο», εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές Δημοτικών Σχολείων (Διοργάνωση: Δήμος Η.Π. Νάουσας)
  • Κέντρο Πόλης, ώρα 21:00: Μεγάλο μασκέ πάρτι σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος της πόλης και ανοιχτό σε όλο τον κόσμο.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Κυλικείο «Watermania» Δημοτικού Κολυμβητηρίου, ώρα 18:00: Μασκέ πάρτι της Κολυμβητικής Ακαδημίας Νάουσας στο κυλικείο του κολυμβητηρίου
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 21:00: Μασκέ πάρτι «Survivor»
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 21:30: Μασκέ πάρτι «comic fantasy»
  • Café «GILLAN’S BAR», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι
  • Café «LOFΤ», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι με DJ
  • Café «NEON», ώρα 22:00: Μασκέ πάρτι
  • Café «SOCIAL CAFÉ FREE», ώρα 22:00: Μασκέπάρτι

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Οδός Δημ. Βλάχου, ώρα 19:00: Συνάντηση γεύσεων από την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας
  • Πολυχώρος «Χρ. Λαναράς», ώρα 20:00: Πατινάδα στους δρόμους της πόλης για τους χορευτές, τα μέλη και τους φίλους της Αράπιτσας με αφετηρία την έδρα του συλλόγου
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 21:00: Αποκριάτικος χορός του αθλητικού συλλόγου «Αχιλλέας» με την ορχήστρα του Βαγγέλη Ψαθά
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 21:00: Αποκριάτικος χορός του Λυκείου Ελληνίδων
  • Café «NEON», ώρα 22:00: «Fabulous-the show band» liveβραδιάμεpop, dance, disco

ΣΑΒΒΑΤΟ 09 ΜΑΡΤΙΟΥ

«ΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ». Ολοήμερο ξέφρενο γλέντι σε όλη την πόλη, προσφορά των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και ανοιχτό σε όλο τον κόσμο.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Café «CITY ESPRESSO BAR», ώρα12:00: «save the date», ολοήμεροπάρτι
  • Café «ALLOU», ώρα 12:00:Παραδοσιακό γλέντι με τον ζουρνά του Βαγγέλη Ψαθά
  • Καφέ «ΤΟUCAN», ώρα 12:00: Παραδοσιακόγλέντι με τη μπάντα της Γουμένισσας
  • Café «GILLANSBAR», ώρα 13:00: Ολοήμερο γλέντι με ψήσιμο και discomusic
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Παραδοσιακό γλέντι με τον Δημήτρη ψαθά και συνέχεια με dj πάρτι
  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 13:00: «Nonstoptsipouro» γλέντι μεdj
  • Café «LOFΤ», ώρα 14:00: Ολοήμερο partyμε χάλκινα
  • Café «NEON», ώρα 14:00: Ολοήμερο djparty
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 14:00: Αποκριάτικο γλέντι με ζωντανή μουσική
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 22:00:Αποκριάτικος χορός του «Πυρσού» με την ορχήστρα του Βαγγέλη Ψαθά
  • Ταβέρνα «ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ», ώρα 22:00: Βραδιά με ζωντανήμουσική
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 22:00: Χοροί από Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρος, Νησιά, με την ορχήστρα του Νίκου Ψαθά

ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΕΘΙΜΟ «ΜΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ»

  • Παραδοσιακό κτήριο Ομίλου «Γενίτσαροι και Μπούλες», πρώην σησαμοτριβείο «Μάκη», περιοχή «Μπατάνια», ώρα 09:00: Το Ντύσιμο της Μπούλας και το μάζεμα του μπουλουκιού
  • Δημαρχείο, ώρα 11:00: Το προσκύνημα. Τα μπουλούκια παίρνουν διαδοχικά την άδεια από τον Δήμαρχο και ακολουθεί η καθορισμένη διαδρομή τους στην πόλη
  • Πλατεία Αλωνίων, ώρα 17:00: Ακολουθούμε τα μπουλούκια στο πιο συγκινητικό μέρος του εθίμου από τα Αλώνια στον στραβό πλάτανο όπου τα παιδιά και οι συνοδοί των μπουλουκιών τραγουδούν τις παραδοσιακές πατινάδες
  • Πλατεία Διοικητηρίου («Καμμένα»), ώρα 21:00: «Ο τελευταίος χορός της ημέρας», η κορύφωση του εθίμου όπου τα μπουλούκια χορεύουν τον τελευταίο χορό πριν αποχωρήσουν. Προσφέρονται κουλούρια με την αυθεντική συνταγή από το 1927 και άλλα εδέσματα από το «ΤΖΕΠΟΣ DAILY BAKERY»

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΡΑΤΑΣΟΥ, ΩΡΑ 13:00: «ΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΕΝΑ ΔΡΩΜΕΝΟ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ» ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΝΑΟΥΣΑΣ

Συμμετέχουν: Φιλαρμονική Εταιρεία Νάουσας, λαογραφικοί σύλλογοι της Νάουσας και καρναβαλικές ομάδες. Μετά το τέλος της εκδήλωσης θα ακολουθήσει μεγάλο αποκριάτικο γλέντι στην Πλατεία Καρατάσου με μουσική από DJ για όλο τον κόσμο.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Χώρος Τέχνης «Ναϊάς», ώρα 10:00: «Ανοιχτές πόρτες» για τους επισκέπτες στην ιματιοθήκη του Ομίλου, (α΄όροφος «Ναϊάς» - κτίριο Βέτλανς) να γνωρίσουν την ιστορία του και να δουν τις παραδοσιακές φορεσιές του τόπου, με παραδοσιακά εδέσματα κρασί και τσίπουρο.
  • Οδός Βασ. Φιλίππου ώρα 11:00: Πατινάδα στους δρόμους της πόλης, παραδοσιακοί χοροί και γλέντι από τον Σύλλογο «Ο Πυρσός»
  • Οδός Μεγάλου Αλεξάνδρου, ώρα 13:00: «Το γαϊτανάκι», παραδοσιακοί χοροί και γλέντι με εδέσματα και κρασί από το Λύκειο των Ελληνίδων Νάουσας
  • 7ο Δημοτικό Σχολείο, ώρα 13:00: Παραδοσιακό γλέντι με τον Αλέξη Παρχαρίδη από την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Ολοήμερο πάρτι με τους «Rom Royale» (balkan band) και συνέχεια με dj πάρτι
  • Οδός Σωφρονίου, ώρα 14:00: Παραδοσιακό γλέντι με εδέσματα και κρασί από τον Σύλλογο Βλάχων Νάουσας
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:00: Ολοήμερο πάρτι
  • Café «LOFΤ», ώρα 14:00: «Τhe master of disaster» μεχάλκινα & DJ
  • Café «NEON», ώρα 14:00: Ολοήμερο dj party
  • Café «LIME», ώρα 15:00: Μεσημεριανό live με λαϊκή μουσική
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 22:00: Παραδοσιακό ναουσαίικο γλέντι με ζουρνάδες και χάλκινα με την ορχήστρα του Βαγγέλη Ψαθά
  • Ταβέρνα «ΠΕΣΤΡΟΦΑ», ώρα 22:00: Αποκριάτικη βραδιά με τον Νίκο Ψαθά

ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ

Το έθιμο «ΜΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ» στην πόλη χωρίς τον πρόσωπο

ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΘΑΡΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ «ΚΟΥΛΟΥΜΑ»

  • Πλατεία Καρατάσου, ώρα 11:00: Γιορτή της Φασολάδας με σαρακοστιανά εδέσματα και κρασί και τη συμμετοχή μπουλουκιού του «Ομίλου Γενίτσαροι και Μπούλες». (Διοργάνωση: Σύλλογος «Φίλοι του Καρναβαλιού»)
  • Δημοτική Ενότητα Ανθεμίων, περιοχή «Ρουντίνα» Επισκοπής, ώρα 10:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα
  • Δημοτική Ενότητα Ειρηνούπολης, περιοχή «Ροδίνα» Αγγελοχωρίου, ώρα 10:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα
  • Τοπική Κοινότητα Στενημάχου, ώρα 11:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα. Διοργάνωση: Πολιτιστικός Σύλλογος Στενημάχου
  • Τοπική Κοινότητα Χαρίεσσας, ώρα 11:00: «Κούλουμα» με φασολάδα, λαγάνα, σαρακοστιανά και πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.
  • 5ο Δημοτικό Σχολείο, ώρα 12:00: Κούλουμα από την Δημοτική Κοινότητα Νάουσας και την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας
  • Κτήριο «Μούγγρη», περιοχή «Πουλιάνα», ώρα 12:00: Παραδοσιακό γλέντι από την Πολιτιστική Εταιρεία Νάουσας και Περιοχής «Αριστοτέλης»

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

  • Ταβέρνα «ΣΠΟΝΔΗ», ώρα 12:00: Κούλουμα με λαγάνα και θαλασσινά
  • Café «ΣΕΙΡΙΟΣ», ώρα 13:00: Σαρακοστιανά εδέσματα προσφορά του καφέ «ΣΕΙΡΙΟΣ»
  • Ταβέρνα «4 ΕΠΟΧΕΣ», ώρα 14:00: Παραδοσιακό γλέντι με σαρακοστιανούς μεζέδες και χάλκινα από τους αδελφούς Ράλλη
  • Café «BAR….RAKI», ώρα 14:00: Παραδοσιακό γλέντι «…το πάμε παραδοσιακά»
  • Café «LOFΤ», ώρα 15:00: Πάρτι με DJ και τη συμμετοχή μπουλουκιού του «Ομίλου Γενίτσαροι και Μπούλες»
  • Café «NEON», ώρα 15:00: Ολοήμερο dj party και τη συμμετοafisa apokria 2019 lowχή μπουλουκιού του «Ομίλου Γενίτσαροι και Μπούλες»
  • Café «SOCIALCAFÉ FREE», ώρα 16:00: Γλέντι με ελληνική μουσική με το σχήμα του Γκαντίδη
  • Café «ΣΑΣΠΕΝΣ», ώρα 18:00: Γλέντι με ζωντανή μουσική

ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

  • Αίθουσα Περιοδικών Εκθέσεων «Πολυχώρου Πολιτισμού «Χρ. Λαναράς» (ΕΡΙΑ): «Μουσικοί Καμβάδες», Έκθεση ζωγραφικής του Κώστα Καλδάρα (Διάρκεια: 02 – 10 Μαρτίου)
  • Οδός Βενιζέλου 7: Έκθεση «προσώπων» και αποκριάτικης μάσκας από τον Σύλλογο Ατόμων με Αναπηρία «ΥΦΑΔΙ» (Διάρκεια: 28 Φεβρουαρίου – 11 Μαρτίου)
  • Χώρος Τέχνης «Ναϊάς»: Έκθεση εικαστικών δημιουργιών και κατασκευών από τον Σύλλογο «Λάνασσα» (Διάρκεια: 08 - 10 Μαρτίου)
  • Ταβέρνα «ΣΟΥΡΑ-ΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΚΑΦΕ»: Απεικόνιση σε ξύλο του εθίμου «Μπούλες της Νάουσας» (Διάρκεια: 17 Φεβρουαρίου – 11 Μαρτίου)

*Επίσης το διάστημα από 28 Φεβρουαρίου έως 11 Μαρτίου διοργανώνονται σε όλη την πόλη δεκάδες εκδηλώσεις από καφέ, μπαρ, ταβέρνες, συλλόγους, φορείς κλπ.

 

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων : 

 Την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στην Ιερά Μονή Αγίας Κυριακής στο Λουτρό Ημαθίας και θα τελέσει Κουρά Μοναχής.

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου το πρωί θα ιερουργήσει στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής και Αγίου Πολυκάρπου Πρασινάδας.

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου στις 7:00 μ.μ. θα ομιλήσει στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ναούσης με θέμα: «Η βοήθεια της Εκκλησίας στα προβλήματα του γάμου και της συζυγίας».

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου στις 9:00 μ.μ. θα τελέσει Ιερά Αγρυπνία στην Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Σκήτη Βεροίας, επί τη εορτή της  Α' και  Β'  ευρέσεως της Τιμίας Κεφαλής του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

Από την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου θα συμμετάσχει στην Προσκυνηματική Εκδρομή στους Αγίους Τόπους που διοργανώνει η Ιερά Μητρόπολη μας και θα τελέσει Ιερά Αγρυπνία στον Πανάγιο Τάφο.

Στην καταγραφή των θέσεων για το Β’ κύκλο του ειδικού προγράμματος απασχόλησης για 3.000 άνεργους πτυχιούχους ανώτατων εκπαιδευτικών και τεχνολογικών ιδρυμάτων,

ηλικίας 22-29 ετών,που θα υλοποιηθεί από τον ΟΑΕΔ, βρίσκεται, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της aftodioikisi.gr που δημοσιεύει και την πρώτη ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΘΕΣΕΩΝ, το υπουργείο Εργασίας.

Πρόκειται για πρόγραμμα προσλήψεων 3.000 πτυχιούχων ανέργων σε Υπουργεία και εποπτευόμενους δημόσιους φορείς. Πρόκειται για το Β’ κύκλο, του προγράμματος, αφού ο πρώτος κύκλος ολοκληρώθηκε με την πρόσληψη 5.500 πτυχιούχων σε υπουργεία και δημόσιους οργανισμούς.

Ωστόσο σύμφωνα με έγκυρες πηγές, ο αριθμός των ωφελούμενων ενδέχεται να αυξηθεί και πέρα των 3.000 ωφελουμένων, αφού αυτή την περίοδο οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου, βρίσκονται στο στάδιο αλλαγών, διορθώσεων και συμπλήρωσης των κατανομών προκειμένου να καταλήξουν στον τελικό αριθμό των θέσεων.

Το πρόγραμμα αναμένεται να βγει στον «αέρα» από τον ΟΑΕΔ τον Μάρτιο. Μέχρι στιγμής έχουν «κλειδώσει» 2.580 θέσεις σε υπουργεία και άλλους φορείς του δημοσίου, ενώ με την τελική κατανομή ο αριθμός των θέσεων αναμένεται να φτάσεις τις 3.000 ή ακόμα και να τις ξεπεράσει.

Οι ακαθάριστες μηνιαίες αμοιβές των ωφελουμένων αναμένεται να οριστούν: α) για την κατηγορία πανεπιστημιακής εκπαίδευσης έως τα 1.040 ευρώ, β) για την κατηγορία τεχνολογικής εκπαίδευσης έως τα 990 ευρώ.

Για τους ωφελουµένους οι οποίοι διαθέτουν µεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο σπουδών, οι ανωτέρω αµοιβές προσαυξάνονται µηνιαίως κατά πενήντα (50) Ευρώ ή εκατό (100) Ευρώ αντίστοιχα και διαµορφώνονται ως εξής:

α) για τους κατόχους µεταπτυχιακού τίτλου σπουδών:

i) για την κατηγορία ΠΕ, έως 1.090 Ευρώ και
ii) για την κατηγορία ΤΕ, έως 1.040 Ευρώ

β) για τους κατόχους διδακτορικού τίτλου σπουδών:

i) για την κατηγορία ΠΕ, έως 1.140 Ευρώ και
ii) για την κατηγορία ΤΕ, έως 1.090 Ευρώ

Οι ωφελούµενοι που διαθέτουν και τους δύο προαναφερθέντες τίτλους σπουδών λαµβάνουν, ως µηνιαίο ποσό, το ποσό που αντιστοιχεί στην ανώτερη κατηγορία (100 Ευρώ).

Πηγή: www.aftodioikisi.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΛΙΚΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΟΥ 2019

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019

21:00 Χορός Πολιτιστικού Συλλόγου Νέων Νεοκάστρου στο κτήμα «Πολιτεία».

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

18:00 «Τα βάσανα τσ' Τσάβως!» Μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση από τον Λαογραφικό Όμιλο Μελίκης και Περιχώρων (Επανάληψη παράστασης στις 20:00).

ΣΑΒΒΑΤΟ 02 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

21:00 Χορός Πολιτιστικού Συλλόγου Θρακιωτών Μελίκης "Το Κωστί" στο κτήμα «Πολιτεία».

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

15:00 Παιδικό πάρτι μασκέ με κλόουν στο LOST SLEEPLESS CLUB από τον Λαογραφικό Όμιλο Μελίκης και Περιχώρων.

19:00 «Σεργιάνι στην παράδοση»: Μουσική εκδήλωση από την Χορωδία του Χορευτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης (Χ.Ο.Θ.)

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Αναβίωση Θρακικού εθίμου «Καλόγερος».

ΤΡΙΤΗ 5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

19:00 «Τα βάσανα τσ' Τσάβως!» Επανάληψη μουσικοχορευτικής θεατρικής παράστασης από τον Λαογραφικό Όμιλο Μελίκης και Περιχώρων.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

19:00 «Η ζωή είναι...Γυναίκα» : Μουσική Εκδήλωση από τις Χορωδίες της Μελίκης (Παιδική κι ενηλίκων).

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

20:00 Μεσοχώρι: Πάρτι καρναβαλιστών στην κεντρική πλατεία της Μελίκης
(Διοργάνωση: «Φίλιππος» Μελίκης).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Πρωί: Επίσκεψη ομάδας καρναβαλιστών του Λαογραφικού Ομίλου Μελίκης και Περιχώρων στα σχολεία της Μελίκης.

11:00 Μαθητικό αποκριάτικο πάρτι στην κεντρική πλατεία της Μελίκης.

20:30 Χορός ηλικιωμένων και μερακλήδων του Λαογραφικού Ομίλου Μελίκης και Περιχώρων στην οικ. ταβέρνα «Αρχοντικό».

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

21:00 Ετήσιος Χορός Λαογραφικού Ομίλου Μελίκης και Περιχώρων στην οικ. ταβέρνα «Αρχοντικό».

ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

18:30 Παραδοσιακό κάψιμο των κέδρων και γλέντι στην κεντρική πλατεία του Νεοκάστρου, από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νέων Νεοκάστρου.

20:30 «Καρναβαλιστές και όργανα στους δρόμους!» Νυχτερινή εξόρμηση ομάδων καρναβαλιστών στους δρόμους και τα καταστήματα της Μελίκης.

ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

11:00 Αναβίωση “χωριάτικου” γάμου και παρουσίαση χορών από διάφορα παραδοσιακά συγκροτήματα.

14:00 Παρέλαση αρμάτων, ομάδων καρναβαλιστών και παραδοσιακών συγκροτημάτων.

ΛΗΞΗ «ΜΕΛΙΚΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΟΥ 2019»

Το Alexandria.gr είναι χορηγός του Μελικιώτικου Καρναβαλιού 2019.

 

Σελίδα 1 από 10

Διαφημίσεις Περιεχομένου

  • 1_kaffeine-37.jpg
  • athanasoulis.jpg
  • edipit_enosi.jpg

Η ηλεκτρονική εφημερίδα του τόπου μας!