Πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος η Βέροια νικώντας τον Διαγόρα Ρόδου Κύριο

Δυναμικό ξεκίνημα για τη «Βασίλισσα» του Βορρά αφού επικράτησε του Διαγόρα Ρόδου με σκορ 2-0 για την γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος το μεσημέρι της Τετάρτης 18 Σεπτεμβρίου 2019 στο δημοτικό στάδιο Βέροιας.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν κρίσιμες φάσεις για τις δύο ομάδες με δύο τρεις καλές χαμένες ευκαιρίες. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφή, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο 49’ ήρθε το πρώτο γκολ από τον Σιμόνι με όμορφο πλασέ μετά από πάσα-ασίστ του Μεληκιώτη. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε το σκορ με δυνατό πλάγιο σουτ, ενώ στο 88’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία του αγώνα με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Η Βέροια πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Λεβαδειακού στις 24, 25 ή 26 Σεπτεμβρίου

Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Λεφίδης, Μανιώτης, Μαραγκός, Πολύζος (Ζούρκος), Βεργώνης, Πέντα, Μεληκιώτης (Χαντζάρας), Κανούλας, Σκαθαρούδης(Σιμόνι).

Διαγόρας Ρόδου: Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης (Μανωλάκης), Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτσης (Αμπατανέο), Καρπαθάκης, Κέρι, Γλυνός, Μπελερης, Ναβαλόν (Μπουρλάκης), Μπαρμπαρούσης.