Τρία γκολ της Νίκης Αγκαθιάς στο επεισοδιακό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για την Α1 ΕΠΣ Ημαθίας Κύριο

08 Ιαν 2018

Το ματς που εκ των πραγμάτων κέντρισε το ενδιαφέρον την Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018 ήταν αυτό στην Αγκαθιά, όπου η πρωτοπόρος Νίκη υποδέχτηκε τον δεύτερο της βαθμολογίας ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣ Ημαθίας. Η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη επικράτησε με 3-0 και αποσπάστηκε 6 βαθμούς στην κορυφή, με τον «δικέφαλο» όμως να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό της ερχόμενης Τετάρτης 10/1 με αντίπαλο τη Νέα Γενεά Νικομήδειας.

Θυμίζουμε πως για να μη διεξαχθούν play off και να αναδειχτεί πρωταθλητής, θα πρέπει η διαφορά του πρώτου από τον δεύτερο να είναι στους 6 βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Πάθος, δύναμη, μονομαχίες αλλά και διαξιφισμούς, που μετά την επίτευξη του γκολ επεκτάθηκαν και στις εξέδρες όπου σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ των φιλάθλων. Οι ψυχραιμότεροι προσπάθησαν να αποτρέψουν την επέκταση τους, ενώ εντός του αγωνιστικού χώρου το παιχνίδι διακόπηκε για 6 λεπτά όταν στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο γκολ με τον Αποστόλη Λίτσι και ενώ οι παίκτες του «δικέφαλου» ζήτησαν φάουλ στο χώρο του κέντρου, απ όπου ξεκίνησε η φάση του τέρματος.

Ο ρέφερι της αναμέτρησης κ. Μελτζανίδης υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και αμέσως μετά την επανέναρξη του αγώνα, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Πατατούκα, για τον οποίο κατέγραψε στο φύλλο αγώνα πως έφτυσε αντίπαλο του.

Το τελικό σκος 3-0 διαμόρφωσαν οι :(49' Λίτσι, 65' αυτογκόλ, 90+ Ζαρογιάννης πεν)