Υφαντίδου και Κολοκυθά : Προσέφεραν πολύτιμους βαθμούς στην πρώτη ημέρα των Ευρωπαϊκών Αγώνων Κύριο

Υφαντίδου και Κολοκυθά :  Προσέφεραν πολύτιμους βαθμούς στην πρώτη ημέρα των Ευρωπαϊκών Αγώνων

Το DNA μπήκε και επίσημα στη ζωή μας, αφού η πρώτη επίσημη διοργάνωση είναι γεγονός και ξεκίνησε στους δεύτερους Ευρωπαϊκούς Αγώνες στο Μινσκ.

Σε μια διοργάνωση που βασίζεται κυρίως στην κατάταξη και στις μεταξύ των αθλητών και αθλητριών αναμετρήσεις σε άλματα και ρίψεις. Η χώρα μας στην πρώτη ημέρα των αγώνων τα πήγε αρκετά καλά, αφού ολοκλήρωσε με δύο νίκες και συνολικά 65 βαθμούς που την έφεραν στην 3η θέση. Η ομάδα της Γερμανίας κατέλαβε την πρώτη θέση με 77 βαθμούς και προκρίθηκε αυτόματα στον ημιτελικό της Τετάρτης, ενώ η Ουγγαρία κατάφερε να μας προσπεράσει στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας το...κυνηγητό, τη σκυταλοδρομίά 800X600X400X200, αφού κατάφερε να καλύψει με βάση το χρόνο της τη βαθμολογική διαφορά μας. Η χώρα μας θα επιστρέψει για ρεπεσάζ την Τρίτη.

Ο Κώστας Δουβαλίδης είναι το μεγαλύτερο όνομα της ομάδα μας και κατάφερε να το επιβεβαιώσει και στον αγωνιστικό χώρο, αφού ήταν νικητής στα 110 μ. εμπ. με 13.72. Ο πρωταθλητής μας άφησε στην δεύτερη θέση τον Γερμανό Μαξιμίλιαν Μπάγερ με 13.80 και συγκέντρωσε 12 βαθμούς για την ομάδα.

Ανάλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και η Ραφαέλα Σπανουδάκη, που χάρισε στη χώρα μας τους 12 βαθμούς που της έδωσε η πρώτη θέση στα 100 μέτρα. Η έμπειρη αθλήτρια δεν χρειάστηκε να πιεστεί ιδιαίτερα και τερμάτισε σε 11.61, επίδοση αρκετά κοντά στο φετινό της 11.55. Καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, που ήταν τρίτος στα 100 μ. με 10.54, όπως και η Έφη Κολοκυθά, που με βάση τις νίκες που έκανε κόντρα στις αθλήτριες που αντιμετώπισε, συγκέντρωσε έξι βαθμούς. Η Κολοκυθά είχε καλύτερο άλμα στα 6,14 μ., στον πρώτο της αγώνα μετά τον τραυματισμό στην αρχή της σεζόν.

Οχτώ πολύτιμους βαθμούς πρόσφερε στην ελληνική ομάδα η Σοφία Υφαντίδου που στη διαδικασία της διεκδίκησης της τρίτης θέση επικράτησε της Λένα Μάγιερ (Ελβετία) με 52,12 μ., που ήταν η καλύτερη βολή της στον αγώνα.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε η μικτή ελληνική ομάδα 4Χ400 μ. με τους Αντώνη Αλεξανδρίδη, Δέσποινα, Μουρτά, Ελπίδα Καρκαλάτου και Παναγιώτη Τριβυζά να τερματίζουν σε 3.24.26. Η Κυριακή Σαμάνη εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 100 μ. εμπ. όπου ήταν πέμπτη με 14.04 (1,9) και τέσσερις βαθμοί για την εθνική ομάδα. Καλή εμφάνιση και από τον Αντώνη Μέρλο, ο οποίος συγκέντρωσε επτά βαθμούς με άλμα στα 2,09 μέτρα.

Τρίτη θέση για την εθνική μας ομάδα στη μικτή σκυταλοδρομία 800Χ600Χ400Χ200 με 4.36.74 με τους Κώστα Νάκο, Χρήστο Κοτίτσα, Γρηγορία Κεραμιδά και Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου.