Νίκη για μεγάλα πράγματα-Αήττητη η Αγκαθιά και με τα Κύμινα (φώτο-βίντεο) Κύριο

Νίκη για μεγάλα πράγματα-Αήττητη η Αγκαθιά και με τα Κύμινα (φώτο-βίντεο)

Συνεχίζει με εντυπωσιακό τρόπο και αήττητη η Νίκη Αγκαθιάς στη Γ Εθνική πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη εκτός έδρας για το 2019 απέναντι στον Ολυμπιακό Κυμίνων στις 20 Ιανουάριου με σκορ 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη έδειξε από νωρίς την πρόθεση της για τη νίκη πιέζοντας ψηλά χάνοντας την πρώτη ευκαιρία με τον Γκελοσάνι στο 4’ και στο 10’ με σουτ εκτός εστίας από τον Κασάπιδη. Η πίεση έφερε καρπούς και στο 12’ ο Προβατίδης με εξαιρετικό σπριντ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα που τον ντρίμπλαρε και πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους «ασπρόμαυρους» μετά από ασίστ του Γκελοσάνι. Η απάντηση από τους γηπεδούχους και η πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία ήρθε στο 26’ με σουτ από τον Τριανταφύλλιδη που πέρασε ελάχιστα άουτ από το τέρμα του Τόλιου. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου μια ευκαιρία για τα Κύμινα με ανάποδο ψαλίδι από τον Κλαπή με λάθος τοποθέτηση κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά πατώντας καλύτερα στο γήπεδο αλλά η πρώτη φάση ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 47’ όταν ο Προβατίδης προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπαϊμάκη χωρίς επιτυχία. Στο 54’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζελεπής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στη συνέχεια σε μια φάση διαρκείας μέσα στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων με τον Σούκια και τον Γκελοσάνι να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Στο 62’ ο Ζαρογιάννης με έξυπνο ψηλοκρεμαστό σουτ θέλησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα που με δυσκολία έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 64’ και το 65’ ο Αμανατίδης, που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο έδωσε φρεσκάδα στα Κύμινα έχασε 2 μεγάλες ευκαιρίες με σουτ που μπλόκαρε ο Τόλιος και στο αμέσως επόμενο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι με δυνατή κεφαλιά. Στο τελευταίο τέταρτο δεν υπήρξαν ουσιαστικές φάσεις με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ευκαιρία να βγουν μπροστά και με τη Νίκη να μην τους δίνει χώρους.

Ολυμπιακός Κυμίνων: Μπαϊμάκης, Τοπαλίδης (80΄ Γανωτάκης), Τζελεπής, Μεσιάρης, Τσακίρης, Αυγέρος, Ρακαβίνας, Μαραντίδης (64΄ Κυριακίδης), Καμπέρης (59΄ Αμανατίδης), Καράμπελας, Κλαπής (73΄ Τρικαλινός).

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Λιόλιος, Κίτσας Ελ, Ρογγότης, Ζαρογιάννης (80΄ Πέτκος), Αβραμόπουλος, Γκελοσάνι, Κασαπίδης, Προβατίδης, Τριανταφυλλίδης, Χατζόπουλος (57΄ Σούκιας) (89΄ Κίτσας Ευγ).