Πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ημαθίας για την Αγκαθιά 3-1 το Μακροχώρι (φώτο-βίντεο) Κύριο

Με αρκετές αλλαγές παράχθηκε η Νίκη Αγκαθιάς στον επαναληπτικό προημιτελικό αγώνα για το Κύπελλο της ΕΠΣ Ημαθίας απέναντι στην ομάδα του Μακροχωρίου που νίκησε με σκορ 3-1 την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2019 στο γήπεδο της Αγκαθιάς.

Η Νίκη είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα με σκορ 1-0 εκτός έδρας και από την αρχή φάνηκε η «δίψα» της για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, αφού ήταν πιο δραστήρια και δημιούργησε όλες τις ευκαιρίες του αγώνα. Από την άλλη πλευρά το Μακροχώρι ήρθε για να διατηρήσει το σκορ υπέρ της με διπλή ζώνη άμυνας και καθόλου επιθετικές βλέψεις.

Την πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους έχασε ο Σούκιας με τετ-α-τετ στο 5ο’ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ. Στη συνέχεια η Νίκη έψαχνε το δρόμο για να ανοίξει το σκορ αλλά το Μακροχώρι την κρατούσε μακριά από την μεγάλη περιοχή, ένα σουτ του Μούδιου στο 20’ πέρασε άουτ κι μια χλιαρή εκτέλεση φάουλ στο 21’ κατέληξε εύκολα στα χέρια του Θεοδοσιάδη. Μετά από τόση πίεση ήρθε και το πρώτο γκολ με ασίστ-πάσα από την αριστερή πλευρά του Ευγ. Κίτσα προς τον Γκελοσάνι στο 32’ που με σουτ διαμόρφωσε το 1-0. Ακολούθησε ένα σουτ του Σούκια που με δυσκολία απέκρουσε ο Θεοδοσιάδης. Στο 36’ το Μακροχώρι κέρδισε ένα φάουλ πίσω από τη γραμμή του κέντρου που ο Ηλιάδης το μετέτρεψε στην ισοφάριση του αγώνα με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Γιδαρόπουλου. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει στο 40’ από τον φορμαρισμένο Σούκια που με ένα τεχνικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή κάνει το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας του Μακροχωρίου αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για την ανατροπή αντιπάλου ως τελευταίο παίκτη έξω από την περιοχή. Ακολουθεί μια φάση διαρκείας με τη Νίκη να ψάχνει το γκολ που θα της χαρίσει την πρόκριση, με εκτέλεση φάουλ του Γιαννόπουλου με τον νεοεισελθέντα τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά ενώ στη συνέχεια αποκρούει και το κοντινό πλασέ του Γκελοσάνι.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο με την μπάλα στην κατοχή της Νίκης και τους παίκτες στο μισό του γηπέδου να «μονομαχούν» για την πολυπόθητη πρόκριση. Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 47’ με σουτ του Τριανατφυλλίδη να περνά ελάχιστα άουτ από το αντίπαλο γκολποστ μετά από κόρνερ. Στο 65’ και πάλι ο Σούκιας έδωσε την πρόκριση στην Αγκαθιά με συρτό σουτ μετά από πάσα του Αβραμόπουλου και 3-1. Το Μακροχώρι με 10 παίκτες και χαμηλή ψυχολογία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν του βγήκε καμιά φάση. Ο ρυθμός έπεσε αλλά οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες αξιόλογες φάσεις στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης κυνηγώντας το 4-1.

Νίκη Αγκαθιάς: Γιδαρόπουλος, Πατσιαβούρας (46′ Ρογγότης), Γιαννόπουλος, Λιόλιος (46′ Τριανταφυλλίδης), Κίτσας Ελ, Πέτκος (46′ Κασαπίδης), Μούδιος, Αβραμόπουλος, Σούκιας, Γκελοσάνι, Κίτσας Ευγ.

Μακροχώρι: Θεοδοσιάδης, Δημητριάδης, Ηλιάδης, Τσολακίδης, Δαλήγγαρος (77′ Ψάλτης), Τσακαλίδης, Βύζας (46′ Τσιαμπάς), Βοργιατζίδης (59′ Λουκίδης), Λιλιόπουλος, Γκιλιόπουλος Χολέβας (45′ Πατσιαβούρας).