Πρώτη τερμάτισε η Κ16 των ΤΗΛΕΜΑΧΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ Κύριο

30 Μαρ 2022
Πρώτη τερμάτισε η Κ16 των ΤΗΛΕΜΑΧΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Με νίκη εκτός έδρας και με σκορ 2-3 τελείωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η Κ16 των Τηλεμάχων Αλεξάνδρειας συγκεντρώνοντας 49 βαθμούς και έχοντας την καλύτερη επίθεση με 115 (!!) γκολ και ταυτόχρονα την καλύτερη άμυνα με 24 γκολ. Οι Τηλέμαχοι αγωνίστηκαν απέναντι στην αντίστοιχη Κ16 της Νάουσας στο γήπεδο του Γιαννακοχωρίου μπαίνοντας πολύ δυνατά από την αρχή και κατάφεραν να προηγηθούν στο 20’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χλιαρόπουλου.

Στη συνέχεια η ομάδα της Νάουσας και ενώ ανέβασε την απόδοσή της έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά από τους Τηλέμαχους και κατάφεραν όχι μόνον να ισοφαρίσουν αλλά και να πάρουν προβάδισμα με 2-1 με τον ίδιο σκόρερ, τον Τέγο.

Οι Τηλέμαχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και μέσα σε δύο λεπτά να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να κάνουν μία επική ανατροπή με σκόρερ τον Παπαμανώλη. Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στον πρώτο ημιτελικό του final four του πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 02-04-2022 και ώρα 15:00 στο ενωσιακό γήπεδο των Παλατιτσίων, όπου η ομάδα των Τηλεμάχων συμμετέχει ξανά μετά από τα δύο χρόνια διακοπής λόγω κορονοϊού αντιμετωπίζοντας την ομάδα του ΝΠΣ Βέροια, η οποία τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Οι υπεύθυνοι της Ακαδημίας, Ηλίας Ιασονίδης και Πέτρος Πούλιος απένειμαν τα εύσημα στον προπονητή Κυριάκο Καρασαββίδη και στους νεαρούς παίκτες της ομάδας και τους ευχήθηκαν καλή επιτυχία στον πρώτο ημιτελικό.

ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ: Παπαδόπουλος, Ζήμνας, Κεσίδης, Κουκούγια, Ψαρογιάννης, Βασιλείου, Παπαπέσιος, Μπόσι, Λαμπρίτσιος, Τέγος, Νατσιούλας. Αγωνίστηκαν και οι Σερδαρίδης, Ιωσηφίδης, Χιονίδης, Λαζαρίδης και Γκιούρος.

ΤΗΛΕΜΑΧΟΙ: Τασιόπουλος, Μιχαλακάκης, Χεράκης, Κουζιώρτης, Παπαγεωργίου, Ριζόπουλος, Μουταφίδης, Γιάντσης, Χλιαρόπουλος, Μάρκου, Φωτεινιάς. Αγωνίστηκαν και οι Μπρουσκέλης, Παπαμανώλης, Τσακστάρας, Τζίμος, Μπρανέσι